Bardzo rzadko się zdarza, aby po ostatnim meczu wszystkie cztery zespoły miały na koncie po trzy zwycięstwa i tyle samo porażek. Tak stało się w gorzowskiej grupie A europejskiego pucharu, po niespodziewanej porażce izraelskiej Ramli w Czechach oraz dzisiejszej, planowej naszej wygranej w Ankarze 83:49. Wygrywamy grupę, ale w play-off liczy się ranking, a ten tym razem trafi nam się nie za wysoki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szalona, niezwykle wyrównana grupa, wyjątkowy poziom, wśród rywalizujących faworytki obecnej edycji EuroCup - tego o grupie A na pewno nie powiemy.

Na koniec właściwie mamy samych niezadowolonych. Turecki Botas rozpadł się w trakcie rozgrywek, gorzowianki nie zakładały aż trzech porażek, Izraelki pewnie długo się będą zastanawiać, jak w ostatniej, 6. kolejce mogły przegrać w czeskim Brnie 69:72, tracąc awans, i to z pierwszego miejsca. Jedyne usprawiedliwienie Ramli to wąski przez kontuzje skład. Do tego, gdy zaczynasz wojować w play-off EuroCup z bilansem 3-3, twoje szanse nie są jakieś wielkie.

Bez Temi Fagbenle, Kelsey Mitchell i Shey Peddy, turecki Botas przestał być jakimkolwiek zagrożeniem nawet dla przeciętnych ekip w krajowej lidze. Dla mniej interesujących się kibiców - to tak jakby nagle ze składu Gorzowa zabrać Kahleah Copper, Laurę Juskaite i Cheridene Green. Akurat dzisiaj to byłoby 41 pkt mniej.

Dziś w meczu z gorzowiankami jedyną zagadką były rozmiary porażki gospodyń. Wynik plus 11 dawał naszej drużynie czołową pozycję w grupie, a w rankingu miejsce przed Botasem.

Mające bardzo ograniczone możliwości Turczynki najmocniej stawiały się na początku spotkania, to wtedy maksymalnie czterema punktami prowadziły przez niespełna pięć minut. Dalej to rosnąca przewaga gorzowianek i losy pierwszej pozycji w grupie A rozstrzygnięte już w trzeciej kwarcie.

Teraz czekamy na zakończenie wszystkich spotkań grupowych w EuroCup i pary w pierwszej rundzie play-off. Osiem najlepszych ekip awansuje prosto do drugiej rundy. Gorzowianki były tak wysoko rok temu, tym razem nie mają na to żadnych szans. Z pobieżnych wyliczeń wynika, że wylądujemy w okolicach 16. miejsca.

BOTAS SK ANKARA - INVESTINTHEWEST ENEA GORZÓW 49:83

KWARTY: 16:20, 14:17, 7:24, 12:22.

BOTAS: Gulcan 16 (2x3), Bas 15 (2), Hollingsworth 13, Koksal 3 (1), Akbas 2 oraz Gulcelik, Zeybek, Egin, Buyukayan.

INVESTINTHEWEST: Green 20, Copper 14 (1x3), Prezelj 14 (1), Juskaite 7 (1), Dźwigalska oraz Maiga 12, Jackson 8, Kaczmarczyk 4, Keller 4, Matkowska.

WYNIKI Z 6. KOLEJKI W GRUPIE A:

środa, 4 grudnia

KP Brno (Czechy) - Neve David Ramla (Izrael) 72:69

czwartek, 5 grudnia

Botas SK Ankara (Turcja) - INVESTINTHEWEST ENEA GORZÓW 49:83

1. INVESTINTHEWEST 6 9 473:410

2. Botas SK Ankara 6 9 448:432

3. Neve David Ramla 6 9 449:462

4. KP Brno 6 9 406:472

Dwie czołowe drużyny awansują do fazy play-off oraz dwa najlepsze zespoły z trzecich miejsc z pierwszej konferencji, czyli z grup od A do E.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej