Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2015 r. mistrzowie sportów motocyklowych zjechali do hiszpańskiego Jerez de la Frontera. Wtedy 20-letni Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów, ze swoją sympatią Sandrą, odbierał najważniejsze trofeum za zwycięstwo w mistrzostwach świata juniorów. Zdecydował również, że nie stanie w obronie złota, bo dzień i noc myśli już tylko o regularnych startach w dorosłym Grand Prix.

FOT. ARCHIWUM PZMot

24-latek właśnie skończył swój czwarty pełny sezon w cyklu GP i ma już na koncie wszystkie medale. Był brąz, w ubiegłym roku srebro. Jego obecność na kolejnej Gali FIM Awards oznacza, że jest i złoto. Po ostatnim turnieju na toruńskiej Motoarenie Zmarzlik otrzymał jedynie duplikat złotego krążka. Oryginał odebrał właśnie w Monako. To tam zjechali się aktualni mistrzowie sportów motocyklowych, aby jeszcze raz zostać wyróżnionym. Z Polski mieliśmy jeszcze żużlowego mistrza świata juniorów Maksyma Drabika.

Fot. Zmarzlik.com

Po wpisaniu się do historii Zmarzlik przeżył kilka szalonych tygodni. Nieco odpoczął dopiero na krótkich wakacjach, trochę słońca złapał również w Monako.

– Faktycznie to był dla mnie gorący czas, ale wcale się strasznie nie męczyłem, raczej nałapałem całą masę pozytywnej energii – mówił Zmarzlik. – Pamiętam, jak na gali w Hiszpanii garściami czerpałem z mistrzowskiej atmosfery. Na to samo liczę w Monako, gdzie będę miał okazję poznać mistrzów, których choćby śledzę na Instagramie. Po powrocie nagrody i trofea już idą na przygotowane dla nich miejsce, bo wracamy do pracy. Medali kilka jest, mam wymarzony od dziecka tytuł mistrza świata, ale głód wygrywania ciągle pozostał wielki, bo przecież robię to, co kocham.

Fot. Zmarzlik.com

Podczas spotkań roboczych władz FIM zapadła bardzo ważna decyzja dla przyszłości światowego żużlu. Firma BSI cyklem Grand Prix będzie rządzić jeszcze jedynie przez dwa lata, a od 2022 r. zastąpi ją na następne dziesięć sezonów firma Discovery/Eurosport Events.

TERMINY GRAND PRIX 2020:

 • 16 maja – GP Polski, Warszawa;
 • 30 maja – GP Niemiec, Teterow;
 • 13 czerwca – GP Czech, Praga;
 • 18 lipca – GP Wielkiej Brytanii, Cardiff;
 • 25 lipca – GP Szwecji, Hallstavik;
 • 1 sierpnia – GP Polski, Wrocław;
 • 15 sierpnia – GP Szwecji, Målilla;
 • 29 sierpnia – GP Rosji, Togliatti;
 • 12 września – GP Danii, Vojens;
 • 3 października – GP Polski, Toruń.

LISTA STARTOWA GP 2020 (według rankingu):

1. Bartosz Zmarzlik (Polska), 2. Leon Madsen (Dania), 3. Emil Sajfutdinow (Rosja), 4. Fredrik Lindgren (Szwecja), 5. Martin Vaculik (Słowacja), 6. Maciej Janowski (Polska), 7. Jason Doyle (Australia), 8. Patryk Dudek (Polska), 9. Matej Zagar (Słowenia), 10. Niels Kristian Iversen (Dania), 11. Artiom Łaguta (Rosja), 12. Antonio Lindback (Szwecja), 13. Tai Woffinden (Wielka Brytania), 14. Max Fricke (Australia), 15. Greg Hancock (USA).

KLASYFIKACJA KOŃCOWA GP 2019:

 • 1. Bartosz Zmarzlik – 132 pkt,
 • 2. Leon Madsen – 130 pkt,
 • 3. Emil Sajfutdinow – 126 pkt,

4. Lindgren – 105, 5. Vaculik – 95, 6. Janowski – 87, 7. Doyle – 84, 8. Dudek – 79, 9. Zagar – 78, 10. Iversen – 77, 11. A. Łaguta – 76, 12. Lindback – 63, 13. Woffinden – 60, 14. Kołodziej – 57, 15. Lambert – 39.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.