Na plebanii katedralnej w Gorzowie zamknięto dziś uroczyście kapsułę czasu, która zostanie umieszczona w iglicy wieńczącej remontowaną wieżę katedry. W nowej kapsule znalazły się przesłania dla potomnych napisane i podpisane przez biskupa i prezydenta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Iglica ze szczytu wieży katedralnej została zdjęta po pamiętnym pożarze na początku lipca 2017 r. W dwa tygodnie po pożarze oficjalnie otwarto znajdującą się kuli tuleję z dokumentami. Choć na chorągiewce na iglicy była data 1825, to w tulei były dokumenty z 1934 r. włożone tam przez nadburmistrza Gerloffa.

Po 85 latach na wieże powędruje nowa kapsuła z nowymi artefaktami i przesłaniem, tym razem od polskich gospodarzy miasta.

Pisma, które trafiły do nowej kapsuły, podpisali dziś uroczyście biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

„Gorzów Wielkopolski to miasto wyjątkowe. Historia łączy tu losy Niemców i Polaków. Na każdym kroku czuć różnorodność kulturowa i historyczną” – pisał prezydent w swoim dokumencie, wspominając o dokonującym się od lat 90. XX w pojednaniu byłych i obecnych mieszkańców miasta. „Rok 2019 jest dla Gorzowa rokiem wyjątkowym. Skala modernizacji i inwestycji jest największa w powojennej historii” – informował. Przypomniał też tragiczny pożar w 2017 r. i wybiegł w przyszłość. „Mam nadzieję, iż ten list przeczytają gorzowianie mieszkający w nowoczesnym mieście z dostosowaną w pełni do potrzeb jego mieszkańców infrastrukturą, doceniający swoją historię i dziedzictwo kulturowe, jakie budujemy każdego dnia”.

Zgodnie z tradycją dokument biskupi zawierał datę podpisania z wymienionymi sprawującymi tego dnia kościelne urzędy: od pontyfikatu papieża Franciszka, arcybiskupa, biskupa po proboszcza parafii katedralnej. Dokument wymienia również członków komitetu odbudowy katedry i dobroczyńców. Jest w nim opis historyczny i architektoniczny świątyni. „Kiedy ten dokument zostanie odnaleziony, nas już na tej ziemi nie będzie. Prosimy tych, którzy po nas przyjdą: bądźcie wierni Bogu w Trójcy Jedynemu, Jego ukochanej Matce, Niepokalanej Maryi Dziewicy oraz Kościołowi Świętemu, jego tradycji i nauczaniu, kochajcie bliźniego swego i trwajcie w wierze katolickiej wierni aż do śmierci”.

– Do kapsuły wkładamy przesłanie księdza biskupa, prezydenta miasta i to, co dokumentuje tę tragedię, która wydarzyła się 1 lipca 2017 r., czyli czasopisma opisujące pożar, jest dokumentacja zdjęciowa, okolicznościowe cegiełki, modlitwa za odbudowę i darczyńców, jest film nagrany nagrany z akcji gaśniczej, a także okolicznościowa moneta wydana na 750-lecie miasta – mówił ks. Wojciech Jurek, ekonom kurii biskupiej.

W przyszłym tygodniu metalowa kapsuła z zawartością zostanie zamknięta w kuli na iglicy, a w ciągu dwóch tygodni powinna trafić na szczyt wieży.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej