Bruksela wyznaczyła czerwoną i żółtą strefę ochrony przed afrykańskim pomorem świń. Obejmuje już kilkadziesiąt gmin w trzech województwach: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Główny lekarz weterynarii, po badaniach w laboratorium w Puławach, potwierdził kolejne dwa przypadki obecności wirusa ASF u martwych dzików w woj. lubuskim. Wirus afrykańskiego pomoru świń lekarze potwierdzili już u 22 dzików.

Afrykański pomór świń. (ASF). Czerwona i żółta strefa na zachodzie Polski wyznaczona przez Unię  Europejską
Afrykański pomór świń. (ASF). Czerwona i żółta strefa na zachodzie Polski wyznaczona przez Unię Europejską  Arch. powiatu wschowskiego

Wojewoda lubuski wyznaczył strefy skażenia i ochronne w powiatach nowosolskim, wschowskim i zielonogórskim.

Teraz Unia Europejska oficjalnie wskazała czerwoną i żółtą strefę, w których obowiązują restrykcje m.in. w obrocie i transporcie zwierząt, co ma ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF. Unia nakazuje wdrożenie w gospodarstwach zasad bioasekuracji (zabezpieczenia miejsc hodowli zwierząt, magazynów, stodół, paszarni przed dostępem dzikich zwierząt). W strefach obowiązują także ograniczenia w transporcie świń do rzeźni lub z gospodarstwa do gospodarstwa. Przewozy mogą odbywać się za zgodą lekarzy weterynarii. Zwierzęta muszą mieć świadectwa zdrowia.

Strefa czerwona

ASF w Lubuskiem. Most w Stanach zamknięty do odwołania.
ASF w Lubuskiem. Most w Stanach zamknięty do odwołania.  Fot. Urząd powiatu nowosolskiego

W Lubuskiem w strefie czerwonej znalazły się:

– gmina Sława w powiecie wschowskim,

– w powiecie nowosolskim gminy Kolsko i Siedlisko oraz część gminy wiejskiej Nowa Sól, na północ od linii wyznaczonej przez drogi: nr 315 biegnącą od granicy miasta Nowa Sól do skrzyżowania z drogą nr 321 i drogę nr 321 biegnącą do wschodniej granicy gminy.

W województwie dolnośląskim:

– gmina Kotla w powiecie głogowskim.

Strefa żółta

W żółtej strefie, czyli ochronnej, w Lubuskiem znalazły się:

– gminy Szlichtyngowa i Wschowa w powiecie wschowskim,

– gminy Bytom Odrzański, Kolsko, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Otyń, miasto Nowa Sól, część gminy wiejskiej Nowa Sól w powiecie nowosolskim,

– gminy Babimost, Bojadła, Kargowa, Sulechów, Trzebiechów i Zabór w powiecie zielonogórskim,

– miasto Zielona Góra,

– gmina Niegosławice w powiecie żagańskim,

W województwie dolnośląskim:

– gminy Głogów z miastem Głogów, Pęcław, Jerzmanowa i Żukowice w powiecie głogowskim,

– gminy Gaworzyce, Grębocice i Radwanice w powiecie polkowickim,

W województwie wielkopolskim:

– gmina Wijewo w powiecie leszczyńskim,

– powiat wolsztyński.

Uważaj z żywnością

Główny lekarz weterynarii ostrzega przed wyjazdami poza Unię Europejską. – Pamiętajmy, że nie wolno przywozić z państw niebędących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego z wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci – przestrzega.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej