Potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) u osiemnastu dzików w województwie lubuskim - poinformował główny lekarz weterynarii. Badania przeprowadzono w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Martwe dziki znaleźli m.in. myśliwi w dziewięciu miejscach w strefie skażonej i buforowej, wyznaczonej przez wojewodę lubuskiego w powiatach nowosolskim, wschowskim i zielonogórskim.

Lekarze stwierdzili więc już obecność wirusa ASF u 20 padłych dzików. Pierwsze dwa przypadki wykryto prawie tydzień temu.

Przypomnijmy. Po wykryciu ASF w Lubuskiem – to pierwszy taki przypadek na zachodzie kraju – wojewoda lubuski wyznaczył strefę skażoną. To obszar obejmujący ok. 50 km. Już strefę ogrodzono. Pomogło wojsko. Do tego wyznaczono strefę ochronną. Nieprzejezdny jest m.in. stary most na Odrze w Stanach pod Nową Solą.

Jak informują krajowe służby weterynaryjne, trwa dalsze przeszukiwanie stref skażonych i buforowych. W poszukiwaniach kolejnych martwych dzików również bierze udział wojsko.

– Pamiętajmy o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa – przestrzega krajowy lekarz weterynarii. – W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika należy pozostawić je na miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

Informacjami z woj. lubuskiego przestraszeni są rolnicy i hodowcy z Wielkopolski. Powiaty wschowski i nowosolski graniczą z tym regionem. Wielkopolska jest potentatem w produkcji trzody chlewnej. Hoduje się to ok. 4 mln świń (w całym kraju ok. 10 mln).

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zaapelował do premiera Morawieckiego o szybką interwencję. „Od dawna było wiadomo, że walkę z ASF trzeba prowadzić zarówno przez redukcję populacji dzików, jak i poprzez zabezpieczanie stad świń” – piszą hodowcy trzody.

Myśliwi z wielkopolskiego Leszna domagają się „maksymalnego odstrzału dzików, bo tylko to uchroni nas przed ASF".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej