W Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się międzynarodowy konkurs pianistyczny. Jego laureatem był m.in. Rafał Blechacz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konkurs organizowany jest od 1975 r. Początkowo miał formę regionalną, a później ogólnopolską i przeznaczony był dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Z czasem, wraz z rosnącym zainteresowaniem konkursem, włączono kategorię dla uczniów szkół II stopnia oraz przyjęto dwuletni cykl imprezy.

Rafał Blechacz, późniejszy triumfator Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, również w Gorzowie zdobywał pierwsze laury. – To był jego pierwszy występ w ogólnopolskim konkursie i jednocześnie pierwsze zwycięstwo – mówiła „Wyborczej” Katarzyna Sikorska-Kozłowska ze Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Gorzowie. Jak wspominają nauczyciele, Rafał Blechacz zwrócił uwagę jurorów i publiczności tym, że ledwo sięgał nogami do pedałów fortepianu. Dopóki nie zagrał...

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. J.S. Bacha ma więc długą i bogatą tradycję. W tym roku odbędzie się jego XXII edycja. W Filharmonii Gorzowskiej o laur zwycięstwa powalczy 35 młodych muzyków. Konkurs powraca po kilkuletniej przerwie, spowodowanej głównie kłopotami z pozyskaniem dofinansowania, ale też problemami lokalowymi szkoły Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Gorzowie, która była organizatorem imprezy. Budynek szkoły przy ul. Chrobrego nie dawał godnych warunków na przesłuchania. Koncerty inauguracyjne czy finałowe odbywały się dotąd w różnych miejscach: w Teatrze im. J. Osterwy, w Bibliotece Herberta, czy również przez pewien czas w Sali Koncertowej im. C.Ph. E. Bacha we Frankfurcie, a także w Filharmonii Gorzowskiej. To właśnie Filharmonia Gorzowska jest współorganizatorem wznowionego konkursu. A głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Artystycznej.

Obecnie konkurs odbywa się z podziałem na trzy grupy wiekowe (do 12, 15 i 19 lat). Program modyfikowany jest w każdej edycji. Uczestnicy wykonują przede wszystkim utwory patrona konkursu – od tańców, przez inwencje, fugi aż do koncertów. Jednak w ich repertuarze muszą znaleźć się także pozycje innych twórców różnych narodowości. Uczestnicy najstarszej grupy mają także okazję do występu z akompaniującą im profesjonalną orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, wykonując wybrany koncert J.S. Bacha.

Od roku 2000 impreza ma już formę międzynarodową. Mimo trudnego i wymagającego ogromnych umiejętności programu cieszy się dużą popularnością w kraju i coraz większą za granicą (Litwa, Ukraina, Białoruś, Niemcy, Norwegia, Holandia).

Jury ma możliwość przyznania Grand Prix Indywidualności Konkursu. Podczas XIII edycji Konkursu w 1996 r. tytuł ten zdobył Rafał Blechacz – triumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 20 i 21 listopada i mają charakter otwarty, co oznacza, że można przysłuchiwać się rywalizacji muzyków.

Finałem konkursu będzie koncert laureatów. Wieczór uświetni również występ młodego włoskiego pianisty Matteo Zoli – laureata VI Ogólnouczelnianego Konkursu „Gram z Orkiestrą” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie. W jego wykonaniu usłyszymy wirtuozowski, żywiołowy i błyskotliwy Koncert fortepianowy G-dur (1931) Maurice’a Ravela.

W Jury konkursu zasiądą profesorowie z Akademii Muzycznych w Łodzi i Wrocławiu oraz z Conservatorium Artez Hogeschool w Holandii i Conservatory of Music and Drama Dublin Institute of Technology w Irlandii.

XXII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. J.S. Bacha – Koncert finałowy, w piątek 22 listopada, godz. 19, sala koncertowa Filharmonii Gorzowskiej, Bilety: 32-45 zł. Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Jewhen Dombrowskyj – dyrygent, Matteo Zoli – fortepian oraz Laureaci XXII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. J.S. Bacha.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej