Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marek Ast jest jedynym posłem z województwa lubuskiego, który został przewodniczącym sejmowej komisji. Komisji stałych w Sejmie jest w sumie 29. Ast przewodniczącym został w czwartek, podczas pierwszego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Został wybrany jednogłośnie, głosowało za nim 26 członków komisji.

W poprzedniej kadencji Sejmu Ast stał na czele komisji ustawodawczej. Komisją sprawiedliwości kierował poseł Stanisław Piotrowicz, uznawany za twarz „dobrej zmiany” w sądownictwie, był m.in. w stanie wojennym prokuratorem.

Kiedy jednak w tej kadencji Piotrowicza zabrakło na Wiejskiej, przewodniczącym komisji sprawiedliwości i praw człowieka został właśnie Marek Ast.

Ast ma 61 lat, urodził się w Zielonej Górze, mieszka we Wschowie. Z wykształcenia jest radcą prawnym. Kieruje lubuskim PiS. W Sejmie zasiada już piątą kadencję. Z Jarosławem Kaczyńskim współpracuje niemal od początku, jeszcze od czasów Porozumienia Centrum. Od 1991 do 2005 r. był burmistrzem Szlichtyngowej. Przez cztery lata zasiadał w sejmiku województwa, w 2006 r. przed kilka miesięcy był też wojewodą lubuskim. W poprzedniej kadencji był, obok posła Piotrowicza, twarzą PiS-owskiej reformy sądownictwa i zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.