Zielona G鏎a i Gorz闚 zaj窸y odleg貫 miejsca w rankingu miast dla m這dych opracowanym przez fundacj Schumana. Obie stolice zosta造 wyprzedzone nie tylko przez najwi瘯sze miasta, ale te mniejsze bez statusu wojew鏚zkiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Warszawa, Rzeszów i Katowice to najlepsze polskie miasta dla młodych – tak brzmi werdykt rankingu „Europolis”, opracowanego i opublikowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana oraz zespół Polityki Insight. Pod uwagę autorzy brali m.in edukację, pracę, otwartość, obywatelskość, siłę lokalnej gospodarki czy opiekę zdrowotną.

Zwycięska Warszawa, głównie dzięki możliwości stołecznej gospodarki, różnorodności i rynku pracy, zdobyła w całościowym zestawieniu 55 pkt. Pod względem edukacji najlepszym miastem dla młodych okazał się Rzeszów. Drugi był Poznań. Infrastruktura jest najlepsza w Świnoujściu (głównie za sprawą publicznego wi-fi w całym mieście), a mobilność najwyżej oceniono w Rzeszowie. Kulturę najwyżej oceniono w Krakowie, otwartość – w Gdańsku, a zdrowie – w Katowicach.

Europolis - Ranking miast dla młodych. Październik 2019
Europolis - Ranking miast dla młodych. Październik 2019  Arch. Fundacja Schumana

W rankingu Zielona Góra zajęła 42. miejsce. Przyznano jej 29,6 pkt. Gorzów zajął 59. miejsce (26,3 pkt). Lubuskie stolice wyprzedzają nie tylko duże miasta, ale także te mniejsze, bez statusu wojewódzkiego, np.: Zamość, Krosno, Sopot, Siedlce, Tarnów, Konin i Świnoujście.

– Całościowe wyniki nie są dla polskich miast zbyt dobre. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu 30 pkt (na 100 możliwych). W pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o ledwie kilka punktów od średniej, która wyniosła 32 pkt. Pokazuje to, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mogą jeszcze wiele zrobić w zakresie polityki młodzieżowej – komentują autorzy rankingu.

Przyjrzyjmy się poszczególnym kategoriom. Pod względem edukacji Zielona Góra zajęła 55. miejsce, lepiej wypada Gorzów – 36. W sile lokalnej gospodarki oba miasta są niemal na remisie. Gorzów jest 23., a Zielona Góra 26. Gorzów przegrywa wyraźnie w kategorii „otwartości” (siła przebicia głosu młodych, tolerancja dla cudzoziemców, obywatelskość). Uplasował się na 58. miejscu, gdy Zielona Góra na 29.

Nasze dwa największe lubuskie miasta nie brylują w „rozrywce”. Zamykają stawkę. Zielona Góra zajęła 56. miejsce, a Gorzów 64. Kiepsko jest też w dostępie do usług zdrowotnych. Zielona Góra jest na 53. miejscu, a Gorzów 45.

Dobrze jako region wypadamy w miejscach pracy dla młodych. W Lubuskiem średnio osoba młoda szuka pracy przez 7,2 mies. To daje nam 2. miejsce. Wyżej jest tylko Śląsk – 6,9 mies.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej