Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęła zakupy sprzętu dla polskich szpitali za pieniądze ze styczniowej zbiórki. Na początek wydała 44 mln zł na 110 urządzeń. Niektóre z nich trafią do lecznic w Zielonej Górze i Gorzowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Negocjacje WOŚP z producentami sprzętu odbyły się w Warszawie i trwały dwa dni. W ramach konkursu ofert fundacja wydała nieco ponad 44 mln zł. Kwota wystarczyła na zakup 110 nowoczesnych urządzeń dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Chodzi m.in. o przyłóżkowe aparaty RTG, zestawy endoskopów, aparaty USG i echokardiografy.

– Najważniejszym kryterium oceny oferowanych urządzeń jest jakość, a dopiero w drugiej kolejności rozpatrywana jest cena. Kupujemy jak najlepsze urządzenia za jak najniższą cenę – informuje WOŚP. – Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że ceny uzyskiwane w naszym konkursie ofert bywają o kilkadziesiąt procent niższe od cen rynkowych, a do szpitali trafia sprzęt, który stanowić będzie podstawę wyposażenia oddziałów przez czasem nawet kilkanaście lat – twierdzi Fundacja.

Część sprzętu zakupionego za wspomniane 44 mln zł otrzymają lubuskie lecznice. Szpital w Zielonej Górze dostanie RTG przyłóżkowe i ultrasonograf premium, a w Gorzowie – zestaw endoskopowy, echokardiograf oraz ultrasonograf ogólnopediatryczny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej