Mamy listopad, a wraz z nim jak co roku w repertuarze Gorzowskie Spotkania Teatralne. Cały tydzień w teatrze i siedem świetnych spektakli do obejrzenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To będzie już 36. edycja Gorzowskich Spotkań Teatralnych, podczas których gorzowianie mają okazję obejrzeć ciekawe spektakle wystawiane w polskich teatrach. Ale też gospodarze starają się co roku otwierać ten przegląd własną premierą. Tym razem będzie to muzyczny spektakl autorstwa Anny Burzyńskiej „Tango Piazzolla – Marzenie” w reżyserii Jana Tomaszewicza.

'Tango Piazzolla - Marzenie' w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie
'Tango Piazzolla - Marzenie' w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie  fot. Ewa Kunicka/Teatr im. J. Osterwy

Na scenie zobaczymy 11 aktorów, którzy na oczach widzów wytańczą sen o marzeniach, oczywiście przy dźwiękach kompozycji geniusza tanga Astora Piazzolli. Do tego zespół i muzyka na żywo.

To już w niedzielę na inaugurację GST. A w poniedziałek częsty gość na corocznych spotkaniach: Krystyna Janda. Tym razem w roli Shirley Valentine ze sztuki Willy’ego Russella. Shirley Valentine od lat wiedzie życie kury domowej i żony. Wspomina dawne marzenia, przygotowując obiad i popijając wino, ale nie ma dość odwagi, by zacząć je realizować. Aż pewnego dnia… Co się wydarzyło, dowiemy się wieczorem poniedziałek w teatrze.

– W „Tangu Piazzolla” i „Shirley Valentine” jest o marzeniu. I okazuje się, że to trochę był pewien klucz doboru spektakli. O marzeniu. Przecież „Moskwa-Pietuszki” czy też „Zielony Gil”, a nawet „Cudowna terapia” to wszystko jest o jakimś marzeniu, naszym dążeniu do różnych rzeczy. Tak samo jest też w koprodukcji teatru legnickiego z teatrem narodowym w Batumi. A poza tym dobieraliśmy też program, aby widz miał też trochę odpoczynku emocjonalnego – mówi Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy

A już następnego dnia – we wtorek – na scenie „Śmiertelna pułapka” Iry Levina, inteligentnie i komicznie opisana historia misternie zaplanowanego morderstwa, która opowiedzą Magdalena Zawadzka, Krzysztof Tyniec, Ewa Telega, Aleksandar Milićević i Andrzej Strzelecki.

W środę Teatr Ateneum i „Moskwa-Pietuszki”, czyli inscenizacja genialnej powieści „Moskwa-Pietuszki” Wieniedikta Jerofiejewa. Na scenie Marian Opania.

Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Utwór ten, napisany prawie pół wieku temu i do końca istnienia Związku Radzieckiego zakazany w tym kraju, to nie tylko opowieść o dogłębnym, nieokiełznanym i wyrafinowanym piciu wszystkiego, co nosi znamiona alkoholu. To także liryczna, przejmująca poetycka opowieść o miłości i zmarnowanym życiu. O podróży pociągiem do granicy marzeń, której początkiem jest Moskwa, a końcem mała stacja Pietuszki.

– To jest klasyk. A jeszcze do tego Marian Opania, to coś zupełnie zjawiskowego – mówi Jan Tomaszewicz.

Tradycją jest, że na GST nie może zabraknąć teatru z drugiej lubuskiej stolicy. Lubuski Teatr z Zielonej Góry pokaże „Zielonego Gila”, barwną komedię o perypetiach miłosnych dony Diany, która dla zdobycia serca don Martina de Ortegi przebierze się za… niejakiego don Gila.

W Teatrze Lubuskim 'Zielony Gil', czyli miłosne perypetie prosto z Hiszpanii.
W Teatrze Lubuskim 'Zielony Gil', czyli miłosne perypetie prosto z Hiszpanii.  Fot. Teatr Lubuski

Kolejne spektakle na GST jeszcze w piątek i sobotę. Będą to komedia „Cudowna terapia”, w której występują Dominika Ostałowska, Dariusz Kordek i Artur Pontek, oraz „Klasyczna koprodukcja” – spektakl Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy i Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi (Gruzja). Każdy z sześciu pokazanych tu obrazów pokazuje inny punkt styku Polski z Gruzją przy spotkaniu dwóch obcych sobie grup artystów.

– Zapowiada się ciekawa rzecz. Zupełnie świeży projekt, mieli w październiku premierę w Batumi, teraz w sobotę mają premierę w Legnicy – mówi dyr. Tomaszewicz. 36. Gorzowskie Spotkania Teatralne, 10-16 listopada, spektakle o godz. 19.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem