W przyszłym roku w województwie lubuskim odbędzie się festiwal literacki imienia Olgi Tokarczuk. Noblistka urodziła się w Sulechowie, dzieciństwo spędziła w pobliskiej Klenicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O związkach Olgi Tokarczuk z województwem lubuskim pisaliśmy w tekście „Olga Tokarczuk z Noblem. Tu się urodziła, tu spędziła dzieciństwo”.

Noblistka urodziła się w 1962 r. w Sulechowie. Dzieciństwo spędziła w Klenicy, wiosce między Trzebiechowem a Bojadłami. Pisarka mieszkała w pałacyku myśliwskim (wówczas działał tam Lubuski Uniwersytet Ludowy), gdzie pracowali jej rodzice. Tokarczukowie wyjechali z Klenicy, gdy Olga miała 10 lat. Przeprowadzili się do Kietrza w województwie opolskim, przy granicy z Czechami.

Szkoła podstawowa w Klenicy, gdzie uczyła się Olga Tokarczuk
Szkoła podstawowa w Klenicy, gdzie uczyła się Olga Tokarczuk  Fot. Szymon Płóciennik / Agencja Wyborcza.pl

W 2020 r. w województwie lubuskim odbędzie się festiwal literacki im. Olgi Tokarczuk. Informację o festiwalu ogłosiła Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

– W przyszłym roku zostanie powołany do życia festiwal literacki, który nosić będzie imię naszej Noblistki, a swoim zasięgiem obejmie Zieloną Górę, a także Sulechów i Klenicę, miejsca z pewnością bliskie Oldze Tokarczuk. Samorząd Województwa Lubskiego będzie sprawował mecenat i pieczę nad tym wydarzeniem. To będzie nasz mały-wielki wkład w popularyzację literatury w Regionie Lubuskim oraz uczczenie światowego sukcesu wybitnej polskiej autorki – napisała na Facebooku Elżbieta Polak.

– My, Lubuszanie, jesteśmy przeszczęśliwi, że laureatka Literackiej Nagrody Nobla, przez miejsce urodzenia i wychowania związana jest z Ziemią Lubuską – najbardziej tolerancyjnym i otwartym regionem Polski. Dla nas, jako Samorządu Województwa Lubuskiego, bardzo ważne są korzenie, budowanie tożsamości regionalnej oraz pielęgnowanie wielokulturowości, największego naszego bogactwa – tłumaczy marszałek.

Zarząd województwa chciałby również przyznać Oldze Tokarczuk tytuł ambasadorki województwa lubuskiego. – Mamy nadzieję, że uczyni nam ten honor i zgodzi się na udzielenie „duchowego”, symbolicznego wsparcia naszej Małej Ojczyźnie – napisała Elżbieta Polak.

Pałac w Klenicy, gdzie spędziła dzieciństwo Olga Tokarczuk
Pałac w Klenicy, gdzie spędziła dzieciństwo Olga Tokarczuk  Fot. Szymon Płóciennik / Agencja Wyborcza.pl

Olga Tokarczuk jest jedną z organizatorek Festiwalu Góry Literatury, który od 2015 r. odbywa się w powiecie kłodzkim, gdzie mieszka pisarka.

Szczegóły lubuskiego festiwalu nie są na razie znane.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej