16-letni Marcus Birkemose ma być inwestycją Stali na przyszłość, sezon 2020 w Polsce spędzi w drugoligowym PSŻ Poznań. Mówią, że ma wielki talent, a na rozkładzie już m.in. swojego rodaka Nielsa Kristiana Iversena, który za chwilę oficjalnie powróci do naszej drużyny. Duńska kolonia w Gorzowie ma być jeszcze większa, bo chcemy wymieniać doświadczenia, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży z Erikiem Gundersenem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Był idolem także wielu polskich kibiców, swoim stylem jazdy na żużlu naprawdę zachwycał, a w 1984, 1985 i 1988 r. nie miał sobie równych na świecie. 8 października duński mistrz Erik Gundersen skończył 60 lat. Jego karierę złamał potworny wypadek w 1989 r. Duńczyk nie odszedł z żużla, dziś pomaga w rozwoju najmłodszym zawodnikom. To właśnie w domu Gundersena prezes Stali Marek Grzyb, trener Stanisław Chomski i członek zarządu gorzowskiego klubu Jakub Liszka, parafowali kontrakt z młodym zawodnikiem.

Fot. Facebook.com/Marek Grzyb

Marcus Birkemose urodził się 9 października, 44 lata później od Gundersena. Ma nadzieję, że słuchając się mistrza i korzystając z jego wskazówek, zrobi tak samo zawrotną karierę. Drogę do mistrzostwa wyznaczył sobie m.in. przez Gorzów, bo zdecydował się podpisać ze Stalą aż pięcioletni kontrakt, a więc do końca wieku młodzieżowca. Trafił do klubu aktualnego mistrza świata Bartosza Zmarzlika, ale starty w Polsce zacznie od ścigania na najniższym poziomie rozgrywkowym, w PSŻ Poznań.

– Duńska kolonia w Gorzowie jest coraz większa, właśnie do Stali trafił kolejny diament z tego kraju – poinformował prezes Grzyb. – Liczymy, że to początek długiej i owocnej współpracy z Marcusem. Jesteśmy także po niesamowitej wizycie w domu Erika Gundersena. W najbliższym sezonie pragniemy mocno korzystać z jego doświadczeń co do wprowadzania do żużla najmłodszych zawodników.

Birkemose to na razie żużlowa ciekawostka, melodia przyszłości. W Gorzowie czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie powrotu do formacji seniorskiej Nielsa Kristiana Iversena i skład na 2020 rok będziemy mieli gotowy. Także liczymy na dobre wieści w sprawie Rafała Karczmarza, który ma przed sobą jeszcze jeden sezon juniorski, ale już teraz waha się, czy nie zakończyć kariery. Wyszukiwanie żużlowych diamentów tam, gdzie takie jeszcze można znaleźć jest ważne, ale wsparcie własnego wychowanka, wyprostowanie kariery chłopaka z Gorzowa, najważniejsze.

STAL GORZÓW 2020:

  • seniorzy – Bartosz Zmarzlik, Krzysztof Kasprzak, Szymon Woźniak, Anders Thomsen (Dania), Niels Kristian Iversen (Dania);
  • juniorzy – Rafał Karczmarz, Mateusz Bartkowiak, Kamil Nowacki, Wiktor Jasiński, Kamil Pytlewski.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej