Od grudnia ub.r. liczba legalnie pracujących cudzoziemców w woj. lubuskim wzrosła o prawie 3 tys. Choć większość z nich to Ukraińcy, nie brakuje obywateli egzotycznych krajów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W woj. lubuskim mieszka niemal 25 tys. cudzoziemców. Jak informuje lubuski Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oznacza to wzrost o ponad 11 proc. w stosunku do grudnia ub.r. Wtedy na terenie województwa legalnie zamieszkiwało ich ok. 21,7 tys.

Zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy. Jest ich ok. 21 tys. Więcej o ok. 2 tys., niż wynika z ubiegłorocznych rejestrów ZUS.

Skąd przyjeżdżają pozostali?

Przybywa również obywateli innych państw. Są to zarówno nasi najbliżsi sąsiedzi, jak i osoby ze znacznie dalszych zakątków świata.

Drugą najliczniej przybywającą grupą do woj. lubuskiego są Białorusini (620 – 2018 r., 713 – 2019 r.). Następnie Bułgarzy (147 – 2018 r., 165 – 2019 r.) i Hindusi (54 – 2018 r., 134 – 2019 r.).

– W naszym województwie mamy także po jednym z obywateli Dominikany, Malezji, Tanzanii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Laosu – informuje Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS.

Polska atrakcyjna zarobkowo

Znacznie zwiększyła się też liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców. W ub.r. było ich 13,8 tys., w 2019 r. – 16,4 tys.

Co ich zachęca, żeby zamieszkać w naszym kraju? Według ZUS, Polska z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna zarobkowo.

– Obcokrajowców do podjęcia w naszym kraju pracy mobilizuje nie tylko trudna sytuacja materialna. Powodem jest też fakt, że w Polsce inwestuje coraz więcej zagranicznych przedsiębiorców zatrudniających międzynarodową kadrę pracowników – tłumaczy Muchowska.

Przyjezdnych z zagranicy za lepszymi warunkami życia jest trzykrotnie więcej niż w 2017 r. Wówczas na terenie województwa było ich ok. 14 tys. Aż o 5 tys. mniej było ich jeszcze w 2016 r. Oznacza to, że przez trzy lata liczba cudzoziemców w Lubuskiem wzrosła niemal trzykrotnie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej