16 koncertów i trzy jam session, a do tego gwiazdy, jak Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, zespoły: Hańba, Woodstock Session Band czy Madruga. Tegoroczny  Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej transVOCALE w Słubicach zapowiada się bardzo ciekawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W dniach 21-23 listopada odbędzie się, w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, 16. Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej transVOCALE. W muzyczną podróż zabiorą publiczność m.in. Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, zespoły: Hańba, Woodstock Session Band czy Madruga. 16 koncertów i trzy jam session to świetna okazja, żeby poobcować z muzyką, która czerpie z różnych kultur i nam o nich opowiada.

Festiwal zagości w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury i Forum Kleista we Frankfurcie, gdzie w czwartkowy wieczór (21 listopada) odbędzie się koncert inauguracyjny „A mury runą”. Okazją jest  30-lecie upadku „żelaznej kurtyny” i berlińskiego muru. Wspólny projekt słubickich i frankfurckich muzyków oraz wokalistów zabierze publiczność w czasy, gdy w Polsce Martyna Jakubowicz śpiewała „Domy z betonu”, Perfect „Autobiografię”, a Lady Pank „Marchewkowe pole”.

Dzięki finansowemu wsparciu, jakie organizatorzy dostali z Euroregionu Pro Europa Viadrina i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, czwartkowy koncert jest darmowy. Towarzyszyć mu będzie miniwystawa fotografii na temat naszej drogi do wolności i realiów życia codziennego w latach 80.

Piątek będzie w Forum Kleista dniem polskim. - Motywem przewodnim będą koncerty dwóch diw polskiej sceny jazzowej: Urszuli Dudziak z zespołem Walk Away oraz Anny Marii Jopek – mówi Tomasz Stefański, dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury . Ciekawostką jest to, że Urszula Dudziak wystąpi z zespołem, z którym w 1993 roku w SMOK-u nagrała płytę koncertową Saturation.

Tego samego dnia będą jeszcze dwa ciekawe koncerty. W studiu Forum Kleista wystąpi Max Klezmer Band, jazzująca grupa, która czerpie z tradycji klezmerskiej, ale też sięga do elementów bałkańskich, arabskich i hinduskich, przekładając je na współczesny język muzyczny. W foyer natomiast zagra Tsigunz Fanfara Avantura, grupa, którą inspiruje muzyka cygańska i Bliskiego Wschodu, ale torpeduje ją zdobyczami muzyki XXI wieku.

Wieczór, jak każdy podczas festiwalu, zakończy koncert klubowy w Darstellbarze, gdzie będzie można spotkać się z artystami.

W sobotę zapraszamy zarówno do SMOKa, jak również do Forum Kleista. We Frankfurcie artyści zabiorą publiczność w muzyczną podróż po świecie. - Potrzebne nam będzie do tego jedynie dziewięć koncertów i dwa wspaniałe miejsca. Usłyszymy muzykę z RPA, Estonii, Kanady, Niemiec i oczywiście z Polski – zachęcają organizatorzy. W Słubicach wystąpi Ania Rusowicz. – To będzie powrót do lat 60. i 70., choć nie tylko, bo Ania Rusowicz, której pierwsza płyta nawiązywała do twórczości jej mamy Ady Rusowicz, z czasem stworzyła własną stylistykę i chętnie sięga do bluesrocka. – Tego dnia warto też wybrać się na koncert grupy Madrugada, której muzyka stanowi pomost między polską muzyką folkową a flamenco, łącząc w ciekawy sposób pozornie dwa różne światy – zachęca dyrektor Stefański.

Karnet na wszystkie koncerty kosztuje 140 zł, bilet dzienny na czwartek – 40 zł (koncert inauguracyjny jest darmowy), piątek – 80 zł, sobotę – 40 zł. Bilety można kupić w SMOKu.

Program festiwalu można znaleźć na stronie: www.transvocale.eu

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej