Rak jelita grubego jest uważany za jeden z bardziej podstępnych nowotworów. Rozwija się powoli i niemal bezobjawowo. Jak go wykryć? Poddając się kolonoskopii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z danych GUS wynika, że w 2015 r. w Polsce nowotwór złośliwy zdiagnozowano u 163 tys. osób, z czego 100,6 tys. zmarło. W Lubuskiem diagnozowano wówczas 4,2 tys. nowotworów złośliwych, z czego 2,6 tys. osób nie udało się uratować. Mężczyźni najczęściej chorują na raka: płuc, gruczołu krokowego oraz okrężnicy. Kobiety zaś na raka: piersi, płuc i trzonu macicy.

Natomiast z danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wynika, że w 2016 r. (najświeższe statystyki) na nowotwór złośliwy jelita grubego zachorowało 18,6 tys. Polaków. – W 90-95 proc. przypadków zachorowanie na nowotwór złośliwy jelita grubego jest sporadyczne, w pozostałych 5-10 proc. występuje podłoże dziedziczne – piszą autorzy raportu KRN.

Rak, który rozwija się niepostrzeżenie

Nowotwór jelita grubego występuje w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego, odbytnicy i odbytu.

U chorych na „RJG”, nawet jeśli wiemy, na jakie czynniki byli narażeni, trudno jest określić, który z nich odegrał kluczową rolę w rozwoju raka. Poznano wiele czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu. Niektóre z nich można kontrolować (np. palenie papierosów, dieta), innych nie (np. wiek, predyspozycje genetyczne). Obserwacje wskazują, że szansa zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia. 9 na 10 osób, które zachorowały na nowotwór, ma 50 i więcej lat.

– Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tzw. polipów. Jednak ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj długo nie dają żadnych objawów. Dlatego choroba może się rozwijać niepostrzeżenie nawet przez kilkanaście lat – mówi dr Piotr Szulc, kierownik pracowni endoskopowej w szpitalu w Gorzowie.

Wykryć „RJG”

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku rozpoznaje się ponad 14-16 tys. nowych przypadków. Poddając się badaniu kolonoskopii wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec rozwojowi raka. Istotą kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych zmian i ich usunięcie, co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 60-90 proc.

– W profilaktycznym badaniu kolonoskopowym szuka się bezobjawowych zmian i o ile to możliwe, od razu podczas badania się je usuwa. Wcześnie wykryty rak jest bardzo często wyleczalny – tłumaczy dr Szulc.

Wśród Europejczyków jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych i drugim co do częstości występowania w Polsce. Zajmuje też drugie miejsce wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów. Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego występuje częściej wśród mężczyzn niż kobiet. Ale bez względu na płeć tego problemu nie można bagatelizować!

– Wcześnie wykryty rak jest bardzo często wyleczalny – dodaje dr Szulc. Zaznacza, że warto skorzystać z programów profilaktycznych, takich jak w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. W ramach badań przesiewowych raka jelita grubego można bezpłatnie wykonać kolonoskopię. Każdy pacjent bezpłatnie otrzymuje również środek niezbędny do oczyszczenia jelita grubego. Program jest skierowany do osób, które w ciągu ostatnich 10 lat nie przechodziły tego rodzaju badań oraz są w wieku 50-65 lat i których rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego.

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu kolonoskopu do jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów podczas kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych. Na kolonoskopię może skierować lekarz rodzinny lub lekarz specjalista.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem