Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek o godz. 12 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Nowi posłowie złożą ślubowanie i wybiorą marszałka Sejmu.

Wśród nich znajduje się 12 lubuskich posłów. W minionych wyborach do Sejmu dostało się po czterech parlamentarzystów PiS i Koalicji Obywatelskiej, dwoje z SLD-Lewicy i po jednym z PSL i Konfederacji. Kim są posłowie z woj. lubuskiego?

Prawo i Sprawiedliwość

Wybory parlamentarne 2019, Zielona Góra. Marek Ast, poseł i szef lubuskiego PiSWybory parlamentarne 2019, Zielona Góra. Marek Ast, poseł i szef lubuskiego PiS Fot. Artur Łukasiewicz/AG

 • Marek Ast (36 073 głosy). Ma 61 lat, urodził się w Zielonej Górze, mieszka we Wschowie. Z wykształcenia jest radcą prawnym. Kieruje lubuskim PiS. W Sejmie zasiądzie po raz piąty. Z Jarosławem Kaczyńskim współpracuje niemal od początku, jeszcze od czasów Porozumienia Centrum. Od 1991 do 2005 r. był burmistrzem Szlichtyngowej. Przez cztery lata zasiadał w sejmiku województwa, w 2006 r. przez kilka miesięcy był też wojewodą lubuskim. W mijającej kadencji był, obok posła Piotrowicza, twarzą PiS-owskiej reformy sądownictwa, zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Władysław Dajczak, wojewoda lubuskiWładysław Dajczak, wojewoda lubuski DANIEL ADAMSKI

 • Władysław Dajczak (27 393 głosy). Ma 60 lat, mieszka w Strzelcach Krajeńskich, z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, ale studia podyplomowe ukończył na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego bratem jest biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak. Do Sejmu bezskutecznie kandydował trzykrotnie, w 2005 r., 2011 r. i 2015 r. Nie udało się również w kwietniu 2019 r. w wyborach do europarlamentu. Jedynie w 2007 r. Dajczak zaliczył udany start w wyborach, został senatorem w okręgu lubuskim. W 2015 r. został wojewodą lubuskim. Zasłynął obroną premii dla ministrów przyznanych przez ówczesną premier, Beatę Szydło. Mówił o nieuzasadnionym, populistycznym ataku na Elżbietę Rafalską i Jerzego Maternę, tłumaczył, że pieniądze im się po prostu należą.

Jerzy Materna (PiS)Jerzy Materna (PiS) fot. WŁADYSŁAW CZULAK

 • Jerzy Materna (22 729 głosów), ma 63 lata, urodził się i mieszka w Zielonej Górze, z wykształcenia inżynier budownictwa, absolwent miejscowej WSI. Był kierownikiem na budowach, prowadził małą rodzinną firmę handlową. Należy do tzw. zakonu PC. Był radnym miejskim z AWS i PiS. Od 2005 r. nieprzerwanie jest posłem. Pracowity, w kadencji dociera do wszystkich gmin. Chodził na czele pochodów w obronie Telewizji Trwam. W rządzie Beaty Szydło był wiceministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Materna słynie ze skutecznego lobbowania w sprawie inwestycji w regionie. To on „załatwił” rządowe pieniądze na remont mostu w Cigacicach czy budowę kontrowersyjnej południowej obwodnicy Zielonej Góry. Od lat zabiega o budowę kopalni miedzi w Lubuskiem.

Elżbieta Płonka z PiSElżbieta Płonka z PiS DANIEL ADAMSKI

 • Elżbieta Płonka (10 918) ma 68 lat, mieszka w Gorzowie, jest lekarzem. Od trzydziestu lat prowadzi własny gabinet. Była radną, lubuską wicemarszałek, radną sejmiku. Do Sejmu kandydowała czterokrotnie, ale mandat dostała dopiero wtedy, gdy oddała go Elżbieta Rafalska (w maju dostała się do europarlamentu). W 1997 r., startując z listy AWS, została senatorem. Jest zwolenniczką atomu. W latach 90. przekonywała, że w województwie powinny powstać dwie elektrownie atomowe, wówczas każda warta 10 miliardów.
Koalicja Obywatelska

Zielona Góra, Tomasz Aniśko z Zielonych na wiecu Koalicji EuropejskiejZielona Góra, Tomasz Aniśko z Zielonych na wiecu Koalicji Europejskiej Fot. Artur Łukasiewicz/AG

 • Tomasz Aniśko (23 870), ma 56 lat, pochodzi z Ośna Lubuskiego, studiował w Poznaniu na Akademii Rolniczej, potem przez 25 lat mieszkał w USA. Tam na University of Georgia zrobił doktorat. Zajął się pracą naukową, wykładał na kilku amerykańskich uczelniach, pracował w ogrodzie botanicznym. Wydał kilka książek specjalistycznych. Aniśko sprawdza się także jako biznesmen. Razem z żoną, także architekt krajobrazu, prowadzi studio. Projektuje parki, ogrody, aranżuje osiedla. Studio Aniśki specjalizuje się w rewitalizacji przestrzeni publicznej i robi to tak, że Amerykanie szaleją z zachwytu. Aniśko do polityki wszedł rok temu. Bezskutecznie startował do sejmiku lubuskiego, a w maju w wyborach do Parlamentu Europejskiego – startował z Koalicji Europejskiej – zdobył 2,1 tys. głosów. Tyle że kampanii nie robił wielkiej, raczej przecierał nazwisko.

Waldemar Sługocki (PO)Waldemar Sługocki (PO) Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

 • Waldemar Sługocki (29 580), ma 48 lat, urodził się w Sulechowie, z wykształcenia jest politologiem. Szefuje lubuskiej Platformie. Wcześniej był posłem, w tej kadencji senatorem, a po wyborach znów zasiądzie w sejmowych ławach. Ma doświadczenie ministerialne, był m.in wiceszefem resortu infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz. Specjalizuje się w funduszach unijnych.

Krystyna SibińskaKrystyna Sibińska AGATA MICHALAK

 • Krystyna Sibińska (16 089), ma 57 lat, z wykształcenia jest inżynierem budownictwa, pochodzi ze Złocieńca (woj. zachodniopomorskie). Była gorzowską radną, marzyła, by zostać prezydentem Gorzowa, ale tak się nigdy nie stało. Została za to posłanką. To jej trzecia kadencja. Ostatnia była dość pracowita, dopytywała. Jej poselski bilans tuż przed końcem kadencji to 404 interpelacje, 183 zapytania poselskie, udział w ponad 7,5 tys. głosowań (91,4 proc., najwięcej z posłów opozycji). Władzę dociekliwie nękała pytaniami i interpelacjami o najdrobniejsze sprawy. W Gorzowie uzyskała najlepszy wynik na liście KO.

Krystyna SibińskaFot. Anna Krasko/Agencja Gazeta

 • Katarzyna Osos (11 619), ma 39 lat, z wykształcenia jest prawniczką, pochodzi ze Świebodzina. Była radną pow. świebodzińskiego, a także wojewodą lubuskim. W Sejmie zasiądzie drugi raz. W poprzedniej kadencji zgłosiła blisko pół tysiąca interpelacji. Od pytań o dłużników alimentacyjnych, refundacje leków dla diabetyków, procedurę in vitro, subwencje ekologiczne dla gmin, czy podatki od sklepów internetowych. Była również członkinią Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka czy Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
SLD Lewica

Krystyna SibińskaCEZARY ASZKIEŁOWICZ

 • Anita Kucharska-Dziedzic (30 581), ma 47 lat, pochodzi z Opolszczyzny, od ponad 20 lat mieszka w Zielonej Górze. Z wykształcenia doktor filologii polskiej przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stworzyła i kieruje Stowarzyszeniem „Baba”, które pomaga ofiarom przemocy. Kucharska-Dziedzic do polityki weszła latem ub.r., gdy ogłosiła swój start w wyborach na prezydenta Zielonej Góry z listy Ruchu Miejskiego. Już wtedy poparł ją Robert Biedroń. Wyborów nie wygrała, ale została radną. W maju szefowa Baby startowała do europarlamentu z okręgu lubusko-zachodniopomorskiego. Zdobyła 35 tys. głosów. Po Elżbiecie Rafalskiej (PiS) i Elżbiecie Polak (Koalicja Europejska) był to trzeci najwyższy wynik uzyskany przez polityka z woj. lubuskiego. Ma męża archeologa i 17-letniego syna.

Bogusław Wontor (SLD)Bogusław Wontor (SLD) Fot. Filip Ziarek / Agencja Gazeta

 • Bogusław Wontor (18 950), ma 52 lata, urodził się w Słubicach, z wykształcenia jest ekonomistą. Nieprzerwanie należy do ZSMP i SLD, od kilkunastu lat jest szefem partii w regionie. Był trzykrotnie posłem. Miał szczęście. W wyborach w 2011 do Sejmu startował z 3. miejsca na okręgowej liście SLD i przegonił jedynkę (dostał o 6 głosów więcej niż kandydujący z 1. miejsca Jan Kochanowski). W wyborach w 2015 miał dobry wynik, mógłby zasiąść w Sejmie, gdyby lewica przekroczyła próg wyborczy w kraju. W 2018 bezskutecznie kandydował do sejmiku. Wontor pasjonuje się kosmosem, w Sejmie zasiadał właśnie w komisji zajmującej się badaniami kosmicznymi.
PSL

Bogusław Wontor (SLD)Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

 • Jolanta Fedak (13 792), ma 59 lat, pochodzi z Żar, z wykształcenia jest politologiem. Od 2008 r. kieruje lubuskim PSL. Była m.in. wicemarszałkiem i wicewojewodą lubuskim, a także ministrem pracy w rządzie Donalda Tuska w latach 2007-11. Po ostatnich wyborach samorządowych marzył jej się fotel marszałka województwa, ale Platforma w negocjacjach koalicyjnych pozostała twarda. To jej pierwsza wygrana w powszechnych wyborach, a startowała do Sejmu, europarlamentu i sejmiku.
Konfederacja Wolność i Niepodległość

Wybory parlamentarne 2019. Krystian Kamiński, pełnomocnik lubuskiego Ruchu Narodowego, lider listy Konfederacja Wolność i NiepodległośćWybory parlamentarne 2019. Krystian Kamiński, pełnomocnik lubuskiego Ruchu Narodowego, lider listy Konfederacja Wolność i Niepodległość Fot. Artur Łukasiewicz/AG

 • Krystian Kamiński (14 251), ma 36 lat. Skończył I LO w Zielonej Górze. Jako nastolatek zakładał w Zielonej Górze Młodzież Wszechpolską, współpracował blisko m.in. z Krzysztofem Bosakiem. Później wszedł do Ruchu Narodowego, organizował w Lubuskiem kampanie wyborcze, zajmował się logistyką i biurokracją kampanijną. Dobrze zna język niemiecki, ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest właścicielem małej firmy transportowej, operującej głównie na rynku niemieckim i holenderskim.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.