Marzena Wieczorek i Stanisław Sinkowski zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Nagrody odebrali podczas piątkowej gali w Filharmonii Gorzowskiej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do tegorocznej Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa zgłoszono dziewięcioro kandydatów. Kapituła wybrała czworo z nich, a następnie rekomendowała dwoje – Marzenę Wieczorek i Stanisława Sinkowskiego. To prezydent Jacek Wójcicki zdecydował o przyznaniu „Motyli” właśnie im.

– Serdecznie gratuluję laureatom i nominowanym. „Motyle” przyznajemy już od 20 lat. Jest to nasz ukłon w stronę ludzi kultury, za których pracę serdecznie dziękuję – powiedział Jacek Wójcicki.

Nagrody potocznie nazywane są Motylami, od statuetek wykonywanych przez gorzowskiego rzeźbiarza Andrzeja Moskaluka.

Ich wręczenie tradycyjnie otwiera w Gorzowie sezon kulturalny 2019/2020. Tym razem galę zaplanowano tuż przed otwarciem VII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara i połączono z koncertem inaugurującym festiwal. Inauguracja nowego sezonu kulturalnego jest też okazją do podsumowania minionego roku w miejskich instytucjach kultury.

Laureaci Motyli

Zmarły kilkanaście lat temu niezapomniany Alik Maciejewski, odbierając swojego "Motyla" za rolę w „Mazepie", mówił: – Dla mnie Motyl to także symbol ulotności sławy i powodzenia, której aktorzy nader często doświadczają.

Po raz kolejny „Motyla” odbiera aktorka. Jak na razie ta "ulotność" jej jednak nie grozi, bo zapracowała na swoje miejsce w historii gorzowskiego, i nie tylko gorzowskiego teatru.

Marzena Wieczorek – od 1995 r. jest aktorką Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie. Stworzyła wybitne kreacje aktorskie, w tym m.in. w spektaklu „Trzy razy Piaf” w reżyserii Artura Barcisia, który był oficjalnym wydarzeniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

DANIEL ADAMSKI

Zagrała w około 90 spektaklach dramatycznych, komediowych, muzycznych i bajkach. Brała udział w licznych projektach edukacyjnych gorzowskiego teatru. W 2008 r. była laureatką Pierścienia Melpomeny. Kreacja aktorska w monodramie „Krzyk” pozwoliła jej na uzyskanie wielu prestiżowych nagród na festiwalach i przeglądach teatralnych w Polsce. Zagrała w kilku filmach, m.in. Wiesława Saniewskiego „Rozdarcie” czy Marzeny Więcek „Kolekcja sukienek”. Za dokonania twórcze otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kilkakrotnie została wymieniona w Subiektywnym spisie aktorów teatralnych. Ostatnio w „Edycji dwudziestej siódmej” Jacka Sieradzkiego.

Kapituła zarekomendowała kandydaturę Marzeny Wieczorek za znaczące w skali kraju sukcesy artystyczne oraz wkład w rozwój kultury lokalnej, w tym budowanie prestiżu gorzowskiej sceny teatralnej.

Drugi tegoroczny laureat ma zasługi dla kultury i wiedzy o kulturach dawnych, choć na co dzień zajmuje się raczej pracą naukową.

Archeolog Stanisław Sinkowski i zgromadzone w Spichlerzu znaleziska i próbki z wykopalisk w Santoku
Archeolog Stanisław Sinkowski i zgromadzone w Spichlerzu znaleziska i próbki z wykopalisk w Santoku  DANIEL ADAMSKI

Stanisław Sinkowski jest kustoszem Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., od ponad 43 lat pracuje w Dziale Archeologii. Jego dokonania badawcze przyczyniły się do upowszechnienia wiedzy o osadnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem kultury łużyckiej w Dolinie Dolnej Warty. Prace ratownicze wynikające z nadzorów nad prowadzonymi w mieście inwestycjami były przyczyną unikatowych odkryć, niemających odpowiednika w Europie.

Wieloletnie badania Stanisława Sinkowskiego dostarczyły materiału źródłowego do poznania dziejów naszego miasta. Jego badania archeologiczne przeprowadzone w ostatnim czasie, po pożarze gorzowskiego kościoła katedralnego, zaowocowały zabezpieczeniem kilku tysięcy zabytków pochodzących z XIV – XIX wieku. Jest autorem kilkudziesięciu popularnonaukowych i naukowych opracowań, będących efektem jego działań archeologicznych.

Kapituła zarekomendowała do nagrody kandydaturę Stanisława Sinkowskiego za istotny wkład do badań nad kulturą materialną i duchową społeczności zamieszkujących tereny dolnowarciańskie, w tym Gorzowa. Za dorobek i działania, które przyczyniły się do wzrostu wiedzy mieszkańców miasta o lokalnej historii, oraz stanowią istotny wkład w kulturę materialną.

Nie tylko Motyle

Podczas piątkowej inauguracji sezonu kulturalnego wręczone zostały również odznaczenia i medale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” otrzymał prof. dr hab. Dariusz Aleksander Rymar, od 1991 r. dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie, autor ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych, z których większość dotyczy najnowszej historii Gorzowa i Ziemi Lubuskiej. Jest także autorem 5 monografii książkowych poświęconych historii Gorzowa po II wojnie światowej. Prof. Rymar jest również laureatem Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa z 2014 r.

Odznakę Honorową „ Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali:

Lech Dominik, artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Specjalista z zakresu fotografii intermedialnej, inscenizowanej i reklamowej, od 1986 r. pracujący w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.

Agnieszka Dębska z Muzeum Lubuskiego, była  miejska konserwator zabytków, która od ponad 20 lat podejmuje działania mające na celu popularyzowanie i ochronę krajobrazu kulturowego regionu i miasta Gorzowa .

Lidia Świątkowska, która od 20 lat organizuje w Gorzowie Ogólnopolski Konkurs Pisanek, którego twórcą  był jej ojciec – Michał Kowalski - działacz społeczny i propagator kultury ukraińskiej w Polsce.  Lidia Świątkowska jest również przewodniczącą Koła Zjednoczenia Łemków w Gorzowie Wlkp. oraz członkiem Związku Ukraińców.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem