Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie da się przed startującym sezonem powiedzieć, że Energa Basket Liga Kobiet przeżywa rozkwit i miesiące świetności. Ostatecznie – na słowo honoru – w najwyższej lidze udało się zebrać 12 drużyn. Katarzynki Toruń walczyły jednak o jakąkolwiek licencję do ostatniej chwili i nie dysponują składem na jakiś porządny wynik, a Wisła Kraków musiała przełożyć pierwsze spotkanie, bo nie mogła zgłosić zawodniczek. Dlaczego? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Te zaległe. Skromniej żyją też w innych klubach, widać po składach, że między czołówką a tymi ostatnimi będzie duża różnica.

Szczęście, że przynajmniej drużyny z Polkowic (obrończynie złota), Gorzowa (srebrne w poprzednim sezonie), Gdyni (brązowa Arka właśnie przebiła się do Euroligi, gdzie będzie jedynym, polskim przedstawicielem), Bydgoszczy, a także może Wrocławia i Lublina, gwarantują emocje. Widzimy jednak, że i ta mocna, ścisła czołówka, nieco się skurczyła. Wspominaliśmy ostatnio o kryzysie na Słowacji, gdzie w kobiecej elicie zostało zaledwie sześć ekip. Patrząc na kondycję polskich klubów, można mieć obawy, jak to w następnych latach będzie wyglądało w naszym kraju.

EBLK gra po nowemu, bo już nie ma obowiązkowych minut dla Polek. Gorzowianki i Arka zaczęły swoje mecze samym zagranicznym zaciągiem, drużyny z Lublina i Bydgoszczy wystawiły po jednej krajowej zawodniczce. Oczywiście polskie koszykarki dostały sporo minut z rezerw, ale czy to jest właśnie ta droga, dzięki której te rozgrywki zaczną mieć w końcu większy prestiż i oglądalność? Wątpliwe.

O naszym meczu nie ma co się rozwodzić, bo zwyczajnie takich pojedynków w ekstraklasie być nie powinno. Czekamy na środę, na Gdynię w Gorzowie. Tam z pewnością będzie się działo.

AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI – POLSKASTREFAINWESTYCJI ENEA GORZÓW 65:101

KWARTY: 14:27, 20:24, 13:23, 18:27.

AZS G.: Stępień 14 (4x3), Kosalewicz 10, P. Kuras 7 (1), Szczurewska 6, A. Kuras 5 oraz Formella 16 (4), Szczęśniak 7, Górska.

POLSKASTREFAINWESTYCJI: Copper 32 (1x3), Green 17, Juskaite 15 (1), Maiga 6, Prezelj 4 oraz Keller 8, Matkowska 7, Kaczmarczyk 6, Jackson 6, Dźwigalska.

WYNIKI Z 1. KOLEJKI:

AZS Uniwersytet Gdański – POLSKASTREFAINWESTYCJI ENEA GORZÓW 65:101, Pszczółka AZS UMCS Lublin – Artego Bydgoszcz 62:78, Arka Gdynia – Katarzynki Toruń 77:50.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.