Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie zamierza uruchomić kierunek pielęgniarski. Dzięki podpisanemu właśnie porozumieniu z zarządem gorzowskiego szpitala przyszli studenci będą mieli zapewnione praktyki zawodowe w gorzowskiej lecznicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W umowie z Akademią im. Jakuba z Paradyża szpital zobowiązał się do przyjmowania na praktyki studentów, a uczelnia do kształcenia kadr. Obie strony zobowiązały się też do podejmowania wspólnych przedsięwzięć popularyzujących problematykę zdrowia publicznego, w tym organizowania konferencji i seminariów praktycznych, publikowania wspólnych artykułów naukowych i monografii naukowych poświęconych tej tematyce.

Dzięki porozumieniu przyszli studenci pielęgniarstwa będą korzystać z doświadczenia zawodowego pracowników szpitala i odbywać tam praktyki. Lecznica będzie miała natomiast wpływ na opracowywanie i konsultowanie programu studiów i system rekrutacji kandydatów na kierunek pielęgniarstwo, organizowanie procesu kształcenia, w tym kształcenia praktycznego, a także konsultowanie metod oceny wyników nauki, użytych narzędzi ewaluacji oraz metod oceny pracy Akademii związanych z kierunkiem pielęgniarstwo.

Dzięki takiej współpracy za kilka lat szpital będzie mógł liczyć, że absolwenci uczelni zasilą kadrowo średni personel medyczny.

– W tej chwili średnia wieku pielęgniarek i położnych w naszym szpitalu przekracza 50 lat. Wiele pań odeszło na emeryturę, kolejne grupy nabywają uprawnień emerytalnych. Potrzebujemy nowych kadr. Chcemy podzielić się naszą bazą i możliwością poznania pracy na każdym z prowadzonych przez nas oddziałów. Mamy doświadczony i chętny do dzielenia się wiedzą personel. Mamy też doświadczenie w kształceniu kadr, bo przecież u nas uczą się też studenci wydziału lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Liczymy na to, że dzięki porozumieniu szpital uzupełni wakaty także w kadrze pielęgniarskiej, a każdy absolwent kierunku pielęgniarstwa może być pewny, że pracy dla niego nie zabraknie – zapewnił Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie

Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża zapewnia, że uczelnia śledzi trendy na rynku pracy i uruchamia kierunki, na które już jest i będzie w przyszłości zapotrzebowanie wśród pracodawców.

– Gorzowski szpital to świetnie przygotowana nowoczesna placówka. Jestem pod ogromnym wrażeniem. My staramy się, by nasza oferta kształcenia była praktyczna i potrzebna. Jestem przekonana, że z takim partnerem możemy zdziałać bardzo dużo. Dzięki uruchomieniu nowego kierunku szpital otrzyma świetnie wykształconych przyszłych pracowników, a studenci otrzymają możliwość nauki blisko domu – mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem