W ciągu kilku najbliższych lat w Nowym Kisielinie wyrośnie Park Technologii Kosmicznych. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim na temat inwestycji obradować będzie Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, a także przedsiębiorcy, w tym przedstawiciel włoskiej firmy SAB, która chce inwestować w woj. lubuskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Umowę na dofinansowanie budowy Parku Technologii Kosmicznych z końcem ub. roku podpisały władze samorządu województwa do spółki z Uniwersytetem Zielonogórskim, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz firmą Hertz Systems z sektora prywatnego. Cały obiekt kosztować będzie blisko 61 mln zł, z czego 42 mln zł pochodzić będą z unijnych funduszy.

Inicjatorką inwestycji jest Elżbieta Polak, lubuska marszałek. Dzięki jej staraniom od marca 2019 r. w Nowym Kisielinie swój regionalny oddział ma wspomniane CBK PAN. W projekt budowy parku osobiście zaangażował się prof. Zbigniew Kłos, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Zielonogórskim oddziałem CBK kieruje z kolei prof. Marek Banaszkiewicz, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

– Budowa Parku to przedsięwzięcie ogólnoeuropejskie, a Zielona Góra ma dobre położenie, blisko granicy z Niemcami i Berlina, który jest dużym centrum kosmicznym. Poza tym przez lata współpracowaliśmy z polską grupą parlamentarną od kosmosu, której przewodniczącym był zielonogórski poseł Bogusław Wontor. Wciągnął tam innych działaczy z regionu, dzięki czemu dziś dobrze rozumieją tę dziedzinę i jest tutaj odpowiedni klimat – tłumaczył dla „Wyborczej” prof. Banaszkiewicz.

Na początku września br. pojawił się pierwszy zagraniczny inwestor – włoska firma SAB. W projekt włoży na początek 3 mln euro. Spółka z Mediolanu otworzyła także swój oddział w Zielonej Górze.

Marco Mariani, przedstawiciel SAB, będzie jednym z uczestników seminarium na temat lubuskiego Parku Technologii Kosmicznych. Obrady odbędą się w poniedziałek, 23 września. Rozpoczną się o godz. 10 w urzędzie marszałkowskim. W rozmowach udział wezmą także naukowcy z Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, w tym członkowie prezydium – przewodniczący prof. dr hab. Zbigniew Kłos, wiceprzewodniczący prof. dr hab. Marek Sarna (Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika) oraz wiceprzewodniczący dr Leszek Loroch (wicedyrektor ds. Technologii Instytutu Lotnictwa).

W obradach udział wezmą też szefowie sekcji i zespołów Komitetu:

1. Sekcja Fizyki Kosmicznej – dr hab. Roman Schreiber, CBK PAN;

2. Sekcja Teledetekcji – dr hab. Stanisław Lewiński, CBK PAN;

3. Sekcja Astronautyki Technik Kosmicznych – dr Piotr Orleański, CBK PAN;

4. Sekcja Astrobiologii i Medycyny – prof. dr Ewa Szuszczewicz, Uniwersytet Szczeciński;

5. Sekcja Geodezji Satelitarnej – prof. dr hab. Paweł Wielgosz, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski;

6. Sekcja Prawa i Polityki Kosmicznej – dr hab. Katarzyna Myszona-Kostrzewa, Uniwersytet Warszawski.

Oprócz wystąpienia marszałek Polak, usłyszmy i obejrzymy prezentacje prof. Andrzeja Pieczyńskiego, prorektora ds. rozwoju UZ, a także wyżej wymienionego prof. Marka Banaszkiewicza. Głos zabierze także Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes Hertz Systems.

Spotkanie będzie mieć charakter otwarty.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej