Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę, 13 października. W Lubuskiem (okręg nr 8) wybieramy 12 posłów oraz trzech senatorów w trzech okręgach – gorzowskim, zielonogórskim oraz żarsko-żagańsko-nowosolskim.

W lubuskim okręgu wyborczym wygra PiS – prognozuje Marcin Palade, socjolog i znany badacz preferencji wyborczych Polaków. Według jego wyliczeń z 15 września br. partia Jarosława Kaczyńskiego może zdobyć aż 38,5 proc. głosów, najwięcej w historii wyborów parlamentarnych w Lubuskiem. Po piętach PiS depcze Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna i Zieloni). Zdobywa 37 proc. Trzecie miejsce przypadnie SLD – Lewicy, na którą chciałoby zagłosować 15,5 proc. lubuskich wyborców. Według Palade widać wzrost notowań lewicy w kraju, a w Lubuskiem ugrupowanie osiąga jeden z najwyższych wyników. Lewica realnie może myśleć o dwóch mandatach poselskich. Próg przekracza PSL. Jednak 6 proc. nie gwarantuje zdobycia mandatu poselskiego. Progu 5 proc. nie przekracza skrajnie prawicowa Konfederacja.

Jak na podział 12 mandatów przekładałyby się wrześniowe prognozy Palade? PiS zdobywa od 5 do 6 mandatów poselskich i tyle samo Koalicja Obywatelska. Reszta przypada SLD-Lewicy

Wybory parlamentarne 2019

Wybory do Sejmu w Lubuskiem – prognoza wyborcza Marcina Palade.

  • PiS – 38,5 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 37 proc.
  • SLD – Lewica – 15,5 proc.
  • PSL – 6 proc.
  • Konfederacja – 3 proc.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.