Pierwszy finał sezonu 2019 żużlowej PGE Ekstraligi już dziś wieczorem we Wrocławiu. Unia Leszno walczy o trzecie złoto z rzędu, a tym samym o zabranie na zawsze mistrzowskiego trofeum.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ekstraliga Żużlowa zarządza rozgrywkami najwyższej klasy od 2007 r. Wówczas złoty medal również wywalczyła drużyna z Leszna, a na kolejnych stopniach podium znaleźli się żużlowcy Unibaksu Toruń oraz Atlasu Wrocław.

Fot. PGE Ekstraliga

W Gorzowie najlepiej wspominamy lata 2014 i 2016. Najpierw po 31 latach odzyskaliśmy ligowe złoto. Stal przegrała wtedy w pierwszym meczu w Lesznie 44:46, aby w rewanżu na swoim torze ograć Unię 49:41.

W sezonie 2016 stalowcy dorzucili dziewiąty tytuł mistrzowski w historii klubu. To był finałowy dwumecz z Toruniem. Przegrana na wyjeździe 41:49 i zwycięstwo na „Jancarzu” 51:39.

Rok temu też jechaliśmy w finale. Tym razem skończyło się na również wartościowym, srebrnym medalu.

Obecne rozgrywki to same cierpienia gorzowskich kibiców żużlowej drużyny. Czekamy na baraże, w najbliższą niedzielę poznamy rywala. Na razie w finałowym dwumeczu w pierwszej lidze Ostrovia Ostrów Wlkp. prowadzi z Rybnikiem 46:44.

Dziś o godz. 20 startuje wielki finał PGE Ekstraligi, pierwszy mecz walczący o złote medale pojadą we Wrocławiu. Jeśli rozgrywki wygra Unia Leszno, będzie to jej trzecie z rzędu zwycięstwo. W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z bezprecedensową sytuacją: trofeum na stałe trafi do Leszna.

Trofeum przechodnie w PGE Ekstralidze zaprojektował Dawid Celek, który jest również autorem murali w kilku miejscach Polski. Unia wygrywała w DMP w sezonach 2017 i 2018. Jeśli trzeci raz z rzędu uda jej się odnieść sukces, to klub otrzyma trofeum na własność. Będzie to również oznaczało, że od sezonu 2020 w PGE Ekstralidze będziemy mieli nowe trofeum przechodnie do momentu, gdy któraś z drużyn trzykrotnie pod rząd wywalczy mistrzostwo.

O ZŁOTO

piątek 13 września

godz. 20 nSport+ Betard Sparta Wrocław – Fogo Unia Leszno

niedziela 22 września

godz. 19.30 nSport+ Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

O BRĄZ

niedziela 15 września

godz. 18 Eleven Sports ForBet Włókniarz Częstochowa – Stelmet Falubaz Zielona Góra

niedziela 22 września

godz. 16 Eleven Sports Stelmet Falubaz Zielona Góra – ForBet Włókniarz Częstochowa

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

PÓŁFINAŁY PLAY-OFF:

niedziela 1 września

ForBet Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno 38:52

Stelmet Falubaz Zielona Góra – Betard Sparta Wrocław 48:42

niedziela 8 września

Fogo Unia Leszno – ForBet Włókniarz Częstochowa 52:38

Betard Sparta Wrocław – Stelmet Falubaz Zielona Góra 56:34

FINAŁ PIERWSZEJ LIGI:

niedziela 8 września

TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. – ROW Rybnik 46:44

niedziela 15 września

Eleven Sports/Polsat Sport 14.30 ROW Rybnik – TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej