To nie jest normalna sprawa, bo w ośmiu poprzednich latach zespół Klubu Szachowego Stilon Gorzów tylko raz w lidze nie stał na podium. - Tu nie było słabych, wszystkie ekipy się wzmocniły, wygranie przyszło nam wyjątkowo ciężko - mówiła złota Monika Soćko, z mistrzowskich Katowic, które zwyciężyły piąty raz z rzędu. W tej bardzo mocnej stawce osłabieni gorzowianie zajęli szóstą pozycję.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Inni, nawet jeden z beniaminków, zbudowali potężne składy, a stilonowcy tym razem nie mogli skorzystać ze swoich wszystkich najlepszych szachistów. Stąd takie, a nie inne wyniki i dość odległe miejsce. W tej dyscyplinie nie ma jednak przypadków.

Finiszowaliśmy dwoma remisami, a na koniec nieoczekiwanie ulegliśmy Akademii Szachowej Gliwice, która w ten sposób awansowała na piątą pozycję w tabeli.

– Tak to już czasami jest, że jeśli tracisz szansę na medal, a mimo dużych osłabień składu, cały czas mieliśmy takie ambicje, to nastawienie na wygrywanie słabnie. W żadnym wypadku nie ma jednak mowy o załamaniu, bo to była niezwykle mocna liga, z wieloma sławami szachowymi, a my dalej jesteśmy w czołówce, nasze utrzymanie nie było jakkolwiek zagrożone – podsumował Andrzej Modzelan, prezes gorzowskiego klubu.

Na koniec jeszcze raporty z trzech ostatnich rund, przedstawiane przez specjalistów od szachów.

KSz Stilon Gorzów – KSz Silesia Racibórz 3:3: – W meczu drużyn aspirujących do trzeciego miejsca dwie partie zakończyły się remisami, a poza tym każda z drużyn zanotowała po dwa zwycięstwa i dwie porażki. Jak się wydaje, rozgoryczony swoją grą może być lider Stilonu Kacper Piorun, który po świetnej partii z Aleksandrem Miśtą w 4. rundzie zanotował trzecią porażkę z rzędu i obniżył się jego indywidualny wynik. Gra na pierwszej szachownicy była dla niego w tej lidze ogromnym wyzwaniem, bo przecież do tej pory przegrał z arcymistrzami należącymi do czołówki światowej, czyli z Harikrishną i Wojtaszkiem. W rundzie 7. skapitulował przed Niclasem Huschenbethem, który pod względem rankingu jest mu z grubsza równy. Innym wydarzeniem meczu było zwycięstwo Igora Janika (Stilon), jednego z naszych czołowych juniorów, z byłym mistrzem Polski Tomaszem Markowskim.

KSz Stilon – KSz Miedź Legnica 3:3: – Po porażkach w pięciu pierwszych rundach zawodnicy z Legnicy przypomnieli sobie, że szachy mogą być całkiem miłym zajęciem i następne mecze rozegrali bardzo dobrze. Kontynuacją tej passy był remis z silnym Stilonem w 8. rundzie. Tym razem bardzo ładnie zagrał lider drużyny Robert Kempiński, który zadziwiająco łatwo wygrał z Kacprem Piorunem. Ten ostatni zanotował czwartą porażkę z rzędu, co sprawia, że wynik tego ambitnego zawodnika znów się obniżył. Drugie zwycięstwo dla Miedzi załatwił Piotr Bobras (5. szachownica), wygrywając – także białymi – z Aleksandrem Czerwońskim. Z kolei Stilon odniósł zwycięstwa na szachownicach 4. i 6., gdzie Mikołaj Tomczak pokonał Pavela Simacka, a Karina Cyfka – Oliwię Kiołbasę.

KSz Stilon – Akademia Szachowa Gliwice 2:4: – Przebieg gry może sugerować, że gracze Stilonu przystąpili do meczu z rozbitą psychiką. Grający na 1. szachownicy Kacper Piorun był po czterech porażkach z rzędu, więc po 7 posunięciach – mając biały kolor – wrzucił remis Jackowi Tomczakowi. Propozycja została przyjęta i tym sposobem zakończyła się pierwsza partia. Wydaje się, że Jacek mógłby spróbować szczęścia i powalczyć o wygraną. Tak zrobiłby szachista z zacięciem psychologa-mordercy. Remisy padły na trzech dalszych szachownicach, ale poza tym gorzowianie zanotowali dwa zera. Na 3. szachownicy Igor Janik przegrał z Michałem Olszewskim, a na 5. Aleksander Czerwoński dał się ograć Tomsowi Kantansowi. W obu przypadkach gracze Stilonu zrobili wiele, by wyłożyć przeciwnikom zwycięstwo na srebrnej tacy.

7. RUNDA KLUB SZACHOWY STILON GORZÓW – KLUB SZACHOWY SILESIA RACIBÓRZ 3:3

STILON: Matthias Bluebaum 1, Igor Janik 1, Mikołaj Tomczak 0,5, Aleksander Czerwoński 0,5.

8. RUNDA KSZ STILON GORZÓW – KSZ MIEDŹ LEGNICA 3:3

STILON: Matthias Bluebaum 0,5, Igor Janik 0,5, Mikołaj Tomczak 1, Karina Cyfka 1.

9. RUNDA: KSZ STILON GORZÓW – AKADEMIA SZACHOWA GLIWICE 2:4

STILON: Kacper Piorun 0,5, Matthias Bluebaum 0,5, Mikołaj Tomczak 0,5, Karina Cyfka 0,5.

ZDOBYCZE STILONOWCÓW W EKSTRALIDZE 2019:

Kacper Piorun 3,5 (z 9 partii)

Matthias Bluebaum 6,5 (9)

Marcel Kanarek 1,5 (5)

Igor Janik 4 (9)

Mikołaj Tomczak 4,5 (9)

Aleksander Czerwoński 0,5 (4)

Karina Cyfka 5 (9)

  • 1. Wasko Hetman GKS Katowice 9 17 35,5
  • 2. Votum SA Polonia Wrocław 9 16 34,5
  • 3. Wieża Pęgów 9 11 30,0
  • 4. Klub Szachowy Silesia Racibórz 9 11 27,0
  • 5. Akademia Szachowa Gliwice 9 10 29,5
  • 6. KLUB SZACHOWY STILON GORZÓW 9 9 25,5
  • 7. Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków 9 6 23,0
  • 8. Klub Szachowy Miedź Legnica 9 5 23,5
  • 9. Baszta MOS Żnin 9 4 22,5
  • 10. Biały Król Wisznia Mała 9 1 19,0
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej