Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Lista jest zarejestrowana. Szerokim echem odbiło się w Gorzowie, że na pierwszych miejscach są reprezentanci Zielonej Góry. Tak się złożyło, że z Zielonej Góry są liderzy trzech ugrupowań tworzących nasze porozumienie lewicowe. Ale na liście jest też wielka nadreprezentacja osób reprezentujących Gorzów, powiat gorzowski czy w ogóle północ województwa. Dwie trzecie kandydatów na tej liście to osoby, które będą egzekwowały od liderów dbanie także o sprawy północy – przekonuje dr Anita Kucharska-Dziedzic, liderka listy Lewicy w Lubuskiem.

Kandydaci z północy w wyborach parlamentarnych 2019

W Gorzowie przedstawiała kandydatów do Sejmu z północnych powiatów regionu. – Jako drużyna mamy podział kompetencji, obowiązków. Każdy z nas ma swoje specjalizacje, a drużyna jest dobrana pod kątem głównych kwestii programowy Lewicy – mówi. Więc również na kandydaci z północy to osoby z różnych środowisk, zawodów, działających w różnych obszarach aktywności społecznej. Julietta Grande, gorzowianka, jest socjolożką i socjoterapeutką zajmującą się problemami osób niepełnosprawnych, Artur Stojanowski jest radnym, szefem rady gminy w Witnicy, aktywnie protestującym np. w obronie niezależności sądownictwa, a zawodowo pracuje w PKP, więc zna się na sprawach komunikacji czy wykluczenia transportowego. Monika Drubkowska jest lokalną aktywistką z Gorzowa, od lat pracuje z ludźmi społecznie wykluczonymi, ale też ostatnio jest znana jako organizatorka pierwszego w Gorzowie Marszu Równości. Tomasz Walczak jest radnym w Drezdenku, ale przede wszystkim poetą, animatorem kultury, pedagogiem teatru.

CZYTAJ TAKŻE: Gorzowska czwórka powalczy o Senat [WYBORY PARLAMENTARNE 2019]

To kandydaci z „Wiosny”. Natomiast z Partii Razem kandydują Eugeniusz Rożek, doświadczony technik budowlany, który przepracował 40 lat na budowach w Danii czy w Niemczech

Natalia Komajda to natomiast 23-letnia, najmłodsza kandydatka na lewicowej liście. Jest zaangażowana w obronę praw kobiet, walkę o prawo do przerywania ciąży, prawa osób LGBT, związki partnerskie i świeckie państwo. Również z Partii Razem kandyduje na liście Michał Szmytkowski, znany gorzowianom ze sprawowania mandatu radnego w poprzedniej kadencji, z wykształcenia ratownik medyczny.

Reprezentantami SLD z północy regionu są na liście Katarzyna Żegilewicz-Zawadzka i Wacław Wiśniewski.

Anita Kucharska-Dziedzic liczy, że lewica ma szansę na 18-20 proc. poparcia. – Dlatego apelujemy, aby wszyscy wyborcy lewicowi zagłosowali na kogoś z naszej listy. Nasza lista jest ofertą dla każdego wyborcy, który ma serce po lewej stronie. Może wybrać bez obawy zmarnowania głosu – zapewnia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.