Przed chwilą kajakarki, a teraz wioślarka AZS AWF Gorzów, wraz ze swoimi koleżankami fantastycznie wojuje w mistrzostwach świata. Biało-czerwona czwórka bez sterniczki właśnie bez problemu dopłynęła do wielkiego finału, a to oznacza przepustkę olimpijską na Tokio 2020.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Był już medal mistrzostw świata seniorek, miejsca na podium w mistrzostwach Europy, ale ta najważniejsza impreza dla każdej wioślarski jest co cztery lata. 25-latka Olga Michałkiewicz z AZS AWF Gorzów, która znalazła się w polskiej czwórce bez sterniczki, od dawna była zapatrzona w Japonię. – Różnie nam to wszystko się układało, ale i tak kluczowe rozstrzygnięcia zapadną pod koniec sierpnia – mówiła nasza zawodniczka. – Mamy wielką wiarę, że w Linzu w Austrii zbliżymy się do naszego najlepszego i najszybszego pływania.

Na początku czerwca na europejskim szczycie Polki zajęły trzecią pozycję. Słyszeliśmy, że trenują niezwykle ciężko. – To dobra wróżba, bo uważam, że Europa na tegorocznych mistrzostwach świata będzie bardzo mocna. My tam mierzymy w finał A, który od razu zagwarantuje przepustkę do Tokio – stwierdziła Olga Michałkiewicz.

Hierarchia z ME faktycznie przeniosła się na dzisiejsze półfinały w Linzu. Holandia, Rumunia, Polska, Dania... Najlepsze cztery osady z Lucerny są w wielkim finale światowego czempionatu. Do tego Australijki i Amerykanki. Walka o medale w sobotę o godz. 14.58.

Michałkiewicz, Monika Chabel, Joanna Dittmann i Maria Wierzbowska (wszystkie RTW LOTTO Bydgostia) pokazały dziś w półfinale dużą klasę i bardzo dobre przygotowanie. Od początku dominowały Holenderki, ale nasza osada od startu do mety bardzo pewnie trzymała się na drugiej pozycji. Do najlepszych Biało-Czerwone straciły 2,44 s. Nad osadą USA miały prawie 0,6 sekundy przewagi, a nad czwartymi Chinkami już grubo ponad 2 sekundy. Piąte były Brytyjki, a szóste Kanadyjki. Patrząc na oba półfinały, Holandia i Polska uzyskały dwa najlepsze czasy.

Gdy w końcu zobaczyliśmy oficjalne wyniki i przy Polsce pięć kółek olimpijskich (tak oznaczane są wszystkie osady z kwalifikacją olimpijską), mogliśmy wykrzyczeć: mamy to! A teraz warto poprawić w sobotnim finale. Tam też Michałkiewicz i spółka z pewnością nie są bez szans.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej