Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Najpierw mieszkańcy zgłaszali swoje wnioski do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok, potem w poszczególnych rejonach miasta odbywały się dyskusje nad propozycjami. Czasem mieszkańcy dochodzili do porozumienia i łączyli swoje projekty w jeden, co zwiększa szanse ich przejścia w głosowaniu, czasem pozostawali przy odrębnych projektach, o których losie teraz zadecydują oddane głosy.

Listę zadań poddanych pod głosowanie wraz z dokładnym ich opisem, kosztem znajdziemy na stronach internetowych: www.gorzow.pl w zakładce Dialog Społeczny oraz https://gorzow.konsultacjejst.pl. Ponadto opisy zadań znajdą się przy punktach z urnami .

Głosować będziemy w dniach 9-23 września. Można to zrobić w formie elektronicznej poprzez stronę internetową https://gorzow.konsultacjejst.pl. Ta forma jest ekologiczna i zajmuje niewiele czasu. Jeśli wolimy oddać głosy w sposób tradycyjny, możemy to zrobić w punktach z urnami, które znajdują się: w siedzibach Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 3-4 (główny hol), ul. Myśliborskiej 34 (parter), a także w Nova Park, ul. Przemysłowa 2 (parter, pasaż główny), Galerii Askana, al. Konstytucji 3 Maja 102 (parter), Kupcu Gorzowskim, ul. Witosa 50 (główny hol), Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, ul. Słoneczna 62-63 (Dział Pomocy Rzeczowej). Karty do głosowania będą dostępne w ww. miejscach w godzinach pracy, ponadto będzie można pobrać je do wydruku z www.gorzow.pl z zakładki Dialog Społeczny.

Kto i jak głosuje na Budżet Obywatelski 2020?

Głosować mogą mieszkańcy Gorzowa, którzy ukończyli 13 lat. Maksymalnie można oddać cztery głosy. Jeden głos oddajemy na zadanie z kategorii osiedlowej, czyli na projekty na Zamościu, Zakanalu, Śródmieściu/Centrum, Piaskach, Staszica, Wieprzycach, Manhattanie, Górczynie, Osiedlu Słonecznym lub Dolinkach. Jeden głos mamy na zadanie w kategorii oświatowej, podobnie też jeden głos na przedsięwzięcie tzw. twarde, czyli inwestycyjne w kategorii ogólnomiejskiej, oraz jeden głos na zadanie miękkie (społeczne, kulturalne itp.) w kategorii ogólnomiejskiej.

Wszystkie kategorie znajdują się na jednym formularzu papierowym lub elektronicznym, a głosowanie będzie ważne nawet jeśli oddamy tylko trzy, dwa lub jeden głos. Tu decyzja należy do mieszkańca.

Jakie dane podajemy podczas głosowania? – W odpowiedzi na postulaty mieszkańców, by wprowadzić dodatkowe narzędzia do weryfikacji kart do głosowania, wykaz dotychczas wymaganych danych głosującego, czyli imię, nazwisko, adres, został rozszerzony o jego miejsce urodzenia oraz imię matki i imię ojca informuje Anna Zaleska z Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji

Ogłoszenie wyników głosowania zaplanowane na początek października. O zwycięstwie danego projektu decyduje najwyższa liczba ważnych głosów w poszczególnych kategoriach. Gwarancję realizacji w 2020 r. ma więc 13 zwycięskich zadań, po jednym z kategorii: Zamoście, Zakanale, Śródmieście/Centrum, Piaski, Staszica, Wieprzyce, Manhattan, Górczyn, Osiedle Słoneczne, Dolinki; jedno z kategorii oświatowej; jedno z projektów twardych z kategorii ogólnomiejskiej oraz jedno z projektów miękkich w tejże kategorii.

Więcej informacji o głosowaniu można odnaleźć na www.gorzow.pl w zakładce Dialog Społeczny w podzakładce Budżet Obywatelski 2020, na https://gorzow.konsultacjejst.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook na profilu Przystań na konsultacje. Informacji można zasięgnąć również telefonicznie pod numerem: 95 7355 591.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.