W sobotę o godz. 14 wyruszy Marsz Równości, pierwszy taki marsz w Gorzowie. Start w parku 750-lecia na Górczynie, a potem...
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marsz Równości zaplanowano w godz. 14-17 w sobotę 24 sierpnia. Przejdzie następującą trasą: start w parku 750-lecia – ul. Czartoryskiego – ul. Piłsudskiego – al. Ruchu Młodzieży Niezależnej – zawrotka na rondzie Ofiar Katynia – ul. Piłsudskiego – ul. Czartoryskiego i zakończenie w parku 750-lecia. Wymienione ulice są dwujezdniowe, a uczestnicy będą poruszali się jedną jezdnią zgodnie z kierunkiem ruchu pojazdów. Druga jezdnia w tym czasie będzie przejezdna. Ruchem będzie kierowała policja, a kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Ulice będą udostępniane dla ruchu w miarę przemieszczania się uczestników marszu. Wystąpią też opóźnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Autobusy będą omijać ulice, po których będzie odbywał się marsz alternatywnymi trasami, dlatego niektóre przystanki w tym czasie nie będą obsługiwane. W godzinach przewidzianych na przemarsz kierowcy powinni korzystać z alternatywnych ulic.

Marsz Równości z wybojami

Pierwszy Marsz Równości w Gorzowie odbędzie się mimo wcześniejszego zakazu prezydenta miasta. Ponieważ na ten dzień zgłoszono ponad 25 różnych zgromadzeń, co miało zablokować możliwość organizacji Marszu Równości, a organizatorzy – jak można było się spodziewać – nie doszli do porozumienia co do trasy, czasu lub miejsca, prezydent dopuścił tylko jedno zgromadzenie zgłoszone jako pierwsze.

Organizatorzy Marszu Równości odwołali się do sądu, który uchylił decyzję prezydenta. Sąd uzasadniał, że prezydent powoływał się na ewentualne zagrożenia, których jednak nie sprecyzował. Sąd uznał, że wolności i prawa obywatelskie są zbyt ważną sprawą, aby ich pozbawiać jedynie na podstawie przypuszczeń.

Organizatorzy Marszu Równości w Gorzowie otrzymali wsparcie od Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Swoim patronatem Marsz Równości objęła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Zapisz się na newsletter LGBT+ i otrzymaj 2 miesiące darmowego dostępu do Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej