To wprawdzie dopiero za niespełna miesiąc, ale już teraz zaplanuj sobie czas na Sprzątanie Świata. Może tym razem wspólnie posprzątać Park Narodowy "Ujście Warty"?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Park Narodowy „Ujście Warty” zaprasza do wspólnego działania na rzecz ochrony przyrody. Można wspólnie z ekipą parku wziąć udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasło tegorocznej edycji to „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!".

Światowym inicjatorem akcji był australijski żeglarz i biznesmen, w Polsce jako pierwsza rozpowszechniła ją w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja jest koordynatorem akcji w Polsce. Ziemię sprząta blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Posprzątajmy Park Narodowy „Ujście Warty”

A jak będzie w parku narodowym? Wielkie sprzątanie odbędzie się 21 września od godz. 9 i potrwa przez kilka godzin. Na finał zaplanowano ognisko w Chyrzynie. Park jest rozległy, więc trzeba przy zgłoszeniu swojego udziału wybrać jedno z trzech miejsc zbiórki: Chyrzyno – parking przy siedzibie parku (obszar najbardziej dziki, najtrudniejszy do przemieszczania się – dla wytrwałych), Przyborów-most Wysokińskiego (tzw. Betonka przy granicy parku) oraz Kamień Mały-stacja PKP. Ostatnie miejsce to obszar najłatwiejszy do przemieszczania się, polecany dla chętnych rodzin z dziećmi. Tutaj też potrzeba najwięcej osób.

Swój udział można zgłosić pocztą elektroniczną: edukacja@pnujsciewarty.gov.pl; telefonicznie 95 752 40 26 lub u konserwatorów obwodów ochronnych (konserwator O.O. Słońsk: tel. 609 226 862, konserwator O.O. Chyrzyno: tel. 607 716 421 i konserwator O.O. Polder Północny-Witnica: tel. 695 735 409).

Na zgłoszenia pod tymi kontaktami PNUW czeka do 13 września, jeśli zgłosimy się później, to należy to zrobić pod numerem 95 752 40 26.

W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko zgłaszającego, numer telefonu oraz liczbę osób, a także preferowane miejsce zbiórki, np. Chyrzyno, Przyborów lub Kamień Mały. Na miejsce zbiórki oraz na ognisko w Chyrzynie trzeba dojechać we własnym zakresie. W akcji mogą wziąć udział osoby pełnoletnie; a dzieci wyłącznie pod opieką dorosłych opiekunów. Sprzątane będą głównie szlaki i ścieżki parku, ale warto wziąć kalosze lub dobre buty terenowe.

Dla wszystkich wolontariuszy PNUW zapewnia ubezpieczenie na czas trwania akcji, transport na terenie parku, rękawiczki, worki na śmieci oraz... prowiant na finałowe ognisko.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem