Krzysztof Jankowski z Akademii im. Jakuba z Paradyża odkrył nową metodę pozyskiwania grafenu. Pierwsze struktury grafenowe o charakterze przestrzennym pozyskano w AJP już w 2018 r.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podobnie jak grafit czy diament, grafen jest odmianą węgla, tyle że składa się z pojedynczej warstwy ciasno upakowanych atomów o strukturze plastra miodu. W tym sensie grafen jest pierwszym odkrytym stabilnym materiałem dwuwymiarowym. W 2018 r. w gorzowskiej AJP otrzymano pierwsze struktury grafenowe o charakterze przestrzennym. Badania przeprowadzone w University of Utah (USA) i Rhodes University (RPA) potwierdziły, ze jest to grafen i redukowany tlenek grafenu w postaci drutu węglowego. Zaobserwowany przez mgr. inż. Krzysztofa Jankowskiego efekt może stać się wstępem do rozwoju metod łukowych w procesie wytwarzania czystego grafenu.

Konferencja na temat odkrycia pracowników  AJP. W środku Krzysztof Jankowski
Konferencja na temat odkrycia pracowników AJP. W środku Krzysztof Jankowski  Fot. facebook.com/Akademia-im-Jakuba-z-Paradyża-w-Gorzowie-Wielkopolskim

Grafen do odsalania i nie tylko

Proces powstaje w prekursorze olejowym – użyto oleju rzepakowego z uwagi na substancje posiadające długie łańcuchy węglowodorowe. Elektrody grafitowe zanurzone pod powierzchnia oleju doprowadza się na odległość zapalenia luku elektrycznego. Następnie rozsuwa się elektrody względem siebie, a pomiędzy otrzymuje się struktury przestrzenne. Grafen przestrzenny może znaleźć zastosowanie m.in. w filtrach do odsalania wody.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem