Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października. W Lubuskiem (okręg nr 8) wybieramy 12 posłów i trzech senatorów w trzech jednomandatowych okręgach wyborczych – północnym, zielonogórskim i południowym.

W woj. lubuskim wygra PiS – prognozuje Marcin Palade, znany polski socjolog i badacz preferencji wyborczych Polaków. Partia rządząca może zdobyć nawet 38 proc., co byłoby historycznym rekordem. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna i Zieloni) zdobywa 36,5 proc. Trzecie miejsce przypadnie SLD – Lewicy, na którą chciałoby zagłosować 13 proc. lubuskich wyborców. O 5-procentowy próg wyborczy ocierają się PSL i Bezpartyjni Samorządowcy. Granicy nie przekracza Konfederacja.

Jak na podział mandatów przekładałyby się teraz prognozy Palade? Pada remis – PiS zdobywa od 5 do 6 mandatów poselskich i tyle samo Koalicja Obywatelska. Ma o co bić się Lewica. Jeden mandat ma pewny. Drugi jest bardzo realny. Tak jak cztery lata temu mandatu poselskiego nie zdobywają ludowcy.

Wybory parlamentarne 2019

Wybory do Sejmu w Lubuskiem – prognoza wyborcza Marcina Palade.

  • PiS – 38 proc.
  • Koalicja Obywatelska – 36,5 proc.
  • Lewica – 13 proc.
  • PSL – 5 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 5 proc.
  • Konfederacja – 2,5 proc.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.