Spore inwestycje czekają nas w parku Róż i w parku Kopernika. Miasto ogłosiło przetarg na nowe nasadzenia w śródmiejskim parku, a w parku Kopernika na odnowienie alejek i małą architekturę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do 9 września miasto czeka na oferentów, którzy w parku Róż przygotują teren pod wykonanie nasadzeń roślin (drzew, krzewów, bylin oraz siew traw), usuną obumierające lub uschnięte drzewa.

Wybrana forma będzie musiała założyć lub zrekultywować trawniki zgodnie z dokumentacją, dosadzić 23 nowe drzewa, ponad 2 tys. nowych krzewów liściastych i 147 krzewów iglastych.

W związku z tym, że pod dużymi drzewami trudno jest utrzymać trawniki konieczne jest nasadzenie ponad 18 tys. roślin okrywowych lubiących cień i ponad 12 tys. bylin. W parku Róż przybędzie też sto sztuk róż.

W parku Kopernika ma przybyć 80 nowych ławek, tyle samo koszy na śmieci, będą dosadzane rośliny i odnawiane trawniki, wyremontowana zostanie betonowa alejka i zbudowane nowe ścieżki z naturalną nawierzchnią.

Podobnie, jak w parku Róż i tu staną tablice informacyjne. Przetarg na roboty w parku Kopernika był już ogłoszony w czerwcu, ale wtedy został unieważniony. Miasto zakładało koszt ok. 3,2 mln zł, oferty były natomiast znacznie droższe.

Park Róż w projekcie

W 2017 r. powstała koncepcja odnowienia parku im. Wiosny Ludów nazywanego popularnie przez mieszkańców parkiem Róż. Tę nazwę, na zasadzie „pars pro toto” wzięto z istniejącego tam ogrodu różanego.

Zgodnie z koncepcją architektów uzupełnione mają być historyczne układy zieleni, które można zobaczyć na starych pocztówkach z czasu powstawania parku. Będą więc rytmiczne dosadzenia drzew, odtworzony ogród różany, przy ścieżkach mają rosnąć kępiaste krzewy, a w przestrzeni parku zostaną zaakcentowane róże. Nasadzenia drzew zapewne ograniczą się do uzupełnienia alei białych i czerwonych kasztanowców wokół stawu oraz posadzenia wierzb płaczących na wyspie i przy mostku. Historycznie w tym miejsc w parku to właśnie wierzby były ważnym elementem.

Platany w Parku Wiosny Ludów (tzw. park Róż)
Platany w Parku Wiosny Ludów (tzw. park Róż)   DANIEL ADAMSKI

Od początku XX w. kiedy powstawał śródmiejski park, drzewa w alejkach znacznie się rozrosły. To wymusza wprowadzenie pod ich koronami innej roślinności niż murawy. Projektanci proponują obsadzić te trudne do utrzymania powierzchnie bluszczem pospolitym z domieszką bodziszka oraz runianki. W okolicy północnych wejść do parku proponowane jest posadzenie cisów, kaliny sztywnolistnej, rododendronów i hortensji. Wzdłuż brzegu Kłodawki można posadzić niskie krzewy, np. śnieguliczkę, tawułę, trzmielinę, które dadzą schronienie kaczkom i innemu drobnemu ptactwu.

Dla ptaków taką ostoją ma być wyspa. W zachodniej stronie wyspy stanie domek dla ptaków, natomiast roślinność tam wymaga niewielkich korekt. Wokół wyspy nasadzone zostaną rośliny wodne, jak kosaciec, pałka czy grzybień, podobnie jak przy brzegach całego stawu. Takie rośliny pozwolą na naturalne oczyszczanie wody i jej napowietrzenie.

Natomiast przy tarasach wypoczynkowych, przy schodach utworzone będą nadbrzeżne rabaty z liliowcami, hostami, irysami, bergeniami czy bodziszkami.

A co z ogrodem różanym?

To dopiero kolejny etap renowacji parku w przyszłości. Projektanci zakładają powrót do historycznego układu ogrodu z lat 20. Powstaną kwatery różane w obramowaniu trawników a cały ogród będzie wygrodzony żywopłotami grabowymi. Rosnące obecnie róże i obwódki z bukszpanu mają być przesadzone w obecnie planowane dosadzenia w parku Róż i remonty w parku Kopernika mają być wykonane w ramach projektu z dofinansowaniem unijnym „Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez renowację i rozwój wybranych terenów zieleni w Gorzowie Wlkp., Kostrzynie nad Odrą i Dębnie”. W tym samym projekcie były również renowacje skwerów i podwórek w Gorzowie, m.in. przy filharmonii czy Łaźni Miejskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej