Starszy aspirant Daniel Wawrzyniak jest technikiem w Komendzie Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich. Po służbie staje się jednak poszukiwaczem skarbów. Jego pasją są poszukiwania z wykrywaczem metalu. Ostatnio znalazł... XIV-wieczną pieczęć rycerską, którą przekazał konserwatorowi zabytków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Trzeba od razu wyjaśnić: poszukiwanie z wykrywaczem metalu ciekawych przedmiotów wymaga zgody od konserwatora zabytków, a złamanie tych przepisów jest przestępstwem. Aby pasja nie przysporzyła niepotrzebnych problemów z prawem, trzeba więc zadbać o niezbędne formalności. Starszy aspirant Daniel Wawrzyniak, który służbę pełni w strzeleckiej komendzie jako technik kryminalistyki, takie pozwolenie oczywiście posiada. Jego pasją od kilku lat jest poszukiwanie ciekawych przedmiotów z minionych epok.

Pod koniec lipca, wyposażony w wykrywacz metalu, szukał ciekawych przedmiotów niedaleko Strzelec Krajeńskich. W pewnym momencie jego sprzęt zasygnalizował, że w ziemi znajduje się coś metalowego. Po dokładnym sprawdzeniu i oczyszczeniu okazało się, że jest to unikatowa pieczęć rycerska z XIV w.

Poszukiwacz skarbów

Kilka miesięcy wcześniej Daniel odnalazł krzyżacką monetę pochodzącą również z XIV w. – Mimo że znaleziska mają wymiary zaledwie kilku centymetrów, to posiadają bezcenną wartość historyczną. Ich dokładne pochodzenie określi konserwator zabytków, któremu unikatowe przedmioty zostały przekazane – informuje mł. asp. Tomasz Bartos z KPP w Strzelcach Krajeńskich.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej