Wybory parlamentarne 2019. Trwa cicha rywalizacja o jedynkę na liście Lewicy. Pytanie: Anita Kucharska-Dziedzic czy Bogusław Wontor?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Liderzy Lewicy Robert Biedroń (Wiosna), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Adrian Zandberg (Partia Razem) wkrótce mają przedstawić liderów list w 41 okręgach w jesiennych wyborach do Sejmu. W 17 okręgach na czele staną kandydaci Sojuszu, w kolejnych 17 – ludzie Roberta Biedronia, a w pozostałych siedmiu liderami będą kandydaci Partii Razem.

Komu jedynka przypadnie w okręgu nr 8, czyli woj. lubuskim? Według informacji „Wyborczej” bliżej nominacji jest Anita Kucharska-Dziedzic, działaczka Wiosny i radna zielonogórskiego Ruchu Miejskiego.

Budzi to opór w regionalnym SLD. – Biedroń się uparł i nie chce odpuścić – mówi jeden z zielonogórskich działaczy lewicy. Dla Sojuszu naturalną jedynką był Bogusław Wontor, poseł kilku kadencji i szef partii w Lubuskiem. – Może tak się stać, że Wontor nie wystartuje w ogóle w wyborach, co dla lewicy byłoby dużym osłabieniem – opowiada działacz.

– Wystartuje pan? – pytamy.

– Nie podjąłem jeszcze decyzji – ucina Wontor.

Lubuska lewica liczy, że nie musi dojść wcale do wyborczego „konfliktu interesów” między SLD a partią Biedronia. – Możemy zdobyć dwa mandaty, to jest naprawdę realne – przekonują lewicowcy. – Sondaże dają Lewicy w kraju 10-11 proc. A to znaczy, że na zachodzie jest o 5 proc. więcej.

W 2015 r. SLD i Zjednoczona Lewica zdobyły w regionie 10 proc. Nie wprowadziły posła do Sejmu (Wontora) tylko dlatego, że koalicja w skali kraju nie przekroczyła wymaganego 8-procentowego progu wyborczego. Cztery lata temu Partia Razem zdobyła 4 proc. W ostatnich wyborach do europarlamentu Wiosna w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem zdobyła 7,5 proc. poparcia. Dziś obie partie startują wspólnie z Sojuszem.

Jesienne wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października. W Lubuskiem (okręg nr 8) wybierzemy 12 posłów i trzech senatorów w trzech jednomandatowych okręgach wyborczych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej