W tym roku obchodzimy 37. rocznicę gorzowskich wydarzeń sierpniowych z 1982 r. - największej po wojnie opozycyjnej demonstracji na Ziemi Lubuskiej. Jednym z punktów w programie obchodów będzie koncert zespołu Perfect, ale nie tylko...
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tego pamiętnego dnia, w rocznicę powstania Solidarności demonstrowało ok. 5 tys. gorzowian przeciwko stanowi wojennemu. Podobna liczba zmieści się pewnie w gorzowskim amfiteatrze na okolicznościowym koncercie Perfectu. Pierwsze kilkaset wejściówek już rozdano na Starym Rynku. Rozdawali je tłumnie zgromadzonym mieszkańcom prezydent miasta i wojewoda.

Obchody rocznicy to nie tylko koncert, ten będzie na zakończenie 1 września. Natomiast 30 sierpnia zaplanowano dyskusje uczestników wydarzeń i historyków, a dzień później uroczystości oficjalne.

– 31 sierpnia obchodzimy dwie uroczystości. Jedna jest smutna, druga radosna. Ta radosna to 39. rocznica powstania NSZZ Solidarność, smutna to wydarzenia z sierpnia 1982, kiedy to ponad 200 osób aresztowano, 26 osób zostało skazanych na wysokie wyroki, a ponad setkę ukarały kolegia ds wykroczeń. Chcemy corocznie pamiętać o tych wydarzeniach i osobach, które wtedy były bite i aresztowane – mówi Marek Rusakiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu „S”.

Dr hab. Dariusz A. Rymar podkreśla, że w historii Gorzowa jest kilka rzeczy najważniejszych i najciekawszych, wartych upamiętniania.

– Pierwsza z nich to dorobek okresu pionierskiego, kiedy tuż po wojnie tworzył się tu ośrodek o zasięgu wojewódzkim. Drugi taki moduł wart pamiętania to działalność diecezji gorzowskiej. Przez lata największej diecezji w Polsce, obejmującej jedną siódmą terenu kraju. W tej historii nie brak ważnych wydarzeń, jak choćby obchody milenium w 1966. I trzeci taki moduł to lata 80. Działalność NSZZ Solidarność, głos gorzowian w walce o wolność, o wolność słowa. Demonstracja z 1982 r. jest jednym z symboli tego okresu. Były też inne, np. niezależne piśmiennictwo, niezależna radiostacja. Ten głos Gorzowa w walce o wolną Polskę, zasługuje moim zdaniem na upamiętnienie – mówi. – Cieszę się, że jednym z punktów tych obchodów będzie koncert właśnie zespołu Perfect. To nie tylko znakomita muzyka, ale też kojarzy się z tamtym czasem. To była muzyka tamtej generacji, której o coś chodziło, o zamianę w Polsce – dodaje.

Program obchodów wydarzeń sierpniowych

Ilość wejściówek na koncert jest ograniczona; będą dystrybuowane aż do wyczerpania. Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie. Bezpłatne wejściówki obowiązują także dzieci, niezależnie od wieku.

Od wtorku (13 sierpnia), w dni robocze (od poniedziałku do piątku), od godziny 9 do 15, wejściówki można odebrać w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury (ulica Drzymały 26).

Wejściówki na koncert będą też rozdawane we wtorki od godziny 14, przy okazji akcji prowadzonej przez Wydział Promocji i Informacji UM „Pocztówka z Gorzowa”. 13. sierpnia będzie to w Parku Róż, 20 sierpnia przed wejściem do Nova Park, 23 sierpnia przed wejściem do Galerii Askana, a 27 sierpnia obok Studni Czarownic. A oto program obchodów:

30 sierpnia, piątek – Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., aula na ul. Chopina 52

godz. 17.00 – 19.30

– Debata historyczna nt. gorzowskich demonstracji z 1982 roku.

– Panel dyskusyjny (40 min)

– Emisja filmu „Opór” (30 min)

– Wręczenie odznaczeń państwowych KWiS

– Etiuda teatralna w wykonaniu gorzowskich aktorów

31 sierpnia, sobota – Stary Rynek

10.00 Msza św.

11.30 Uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym

12.00 Złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem Solidarności

12.20 Przejście do skweru miejskiego

12.30 Oficjalne nadanie nazwy skwerowi „31 sierpnia 1982 r.” Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

13.10 Rekonstrukcja historyczna przedstawiająca demonstracje z gorzowskiego sierpnia 1982 r.

14.00 Koncert Pieśni Patriotycznych Wojska Polskiego

1 września, niedziela – amfiteatr

20.00 – Koncert Zespołu Perfect

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem