Trwa cykl plenerowych koncertów Pikniki Chopinowskie. Koncerty zaplanowano na każdą wakacyjną niedzielę, godz. 16. Dziś wystąpi młody pianista Piotr Orlow.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koncerty odbywają się na placu Sztuk przed Filharmonią Gorzowską. W razie niepogody koncerty będą przeniesione do sali kameralnej filharmonii. Podczas niedzielnego Pikniku Chopinowskiego 11 sierpnia na fortepianie zagra Piotr Orlow, młody pianista pochodzący z Bytomia.

Ma zaledwie 16 lat, ale już od początku swojej edukacji muzycznej – obecnie jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie prof. dr hab. Beaty Bilińskiej – zdobywa nagrody w konkursach pianistycznych.

Otrzymał m.in.: nagrodę w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Chopin i Kompozytorzy Rosyjscy” (Siedlce, 2013), nagrodę w XXI Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu, nagrodę za najlepsze wykonanie Fugi a-moll Fryderyka Chopina w XXI Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu (Sochaczew, 2013), II miejsce w IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów, nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha w IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów (Głubczyce, 2013), nagrodę specjalną w IV Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym Muzyki Współczesnej (Tarnowskie Góry, 2016), nagrodę główną w 16. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Görlitz, 2017), I miejsce w XIX Gorzowskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka polska i nie tylko…” (Gorzów, 2018), II miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Mistrz Klawiatury” (Warszawa, 2018), II nagrodę, nagrodę Instytutu Fryderyka Chopina, nagrodę jego magnificencji rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w formie półrecitalu, w sali koncertowej uczelni na 26. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2018), II nagrodę na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Petra Toperczera (Koszyce, 2019).

Należy do grupy młodych artystów, których rozwój przebiega wielopłaszczyznowo. Oprócz pracy nad doskonaleniem warsztatu pianistycznego pozostaje żywo zainteresowany szeroko rozumianym rozwojem muzycznym, obejmującym poszerzanie wiedzy historycznej i technicznej związanej z zabytkowymi instrumentami klawiszowymi, zdobywaniem umiejętności kompozytorskich w zakresie form polifonicznych oraz improwizacji.

Co usłyszymy w jego wykonaniu podczas niedzielnego koncertu?. Nie tylko utwory Chopina, ale również J. S. Bacha czy L. van Beethovena

Oto program recitalu:

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

Variations Brillantes B-dur op. 12

Ballada F-dur op. 38

Nokturn fis-moll op. 48 nr 2

Scherzo b-moll op. 31

Grande Valse Brillante Es-dur op. 18

***

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

V Partita G-dur BWV 829

Preambulum

Allemande

Courante

Sarabande

Tempo di Minuetto

Passepied

Gigue

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)

Grande Sonate Pathetique c-moll op. 13

Grave – Allegro di molto e con brio

Adagio cantabile

Rondo Allegro

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej