Od miesięcy w kraju panuje susza, najdotkliwiej odczuwają ją przede wszystkim rolnicy. - Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw - przekonuje Instytut Uprawy i Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w całym kraju panuje susza rolnicza. Tak wynika z raportu obejmującego okres od 1 czerwca do 31 lipca br.

Poprzednie raporty wskazywały na to, że największy deficyt wody odnotowano na terenie woj. lubuskiego.

Jednak z najnowszych doniesień IUNiG wynika, że sytuacja jest krytyczna nie tylko w Lubuskiem. Susza opanowuje kolejne tereny Polski.

– Obecnie obszar ten został jeszcze znacznie poszerzony o Pojezierze Wielkopolskie oraz o Nizinę Wielkopolską. Na tym terenie wartości KBW [Klimatyczny Bilans Wodny – red.] osiągają od -240 do -279 mm – informuje Instytut.

Coraz gorzej jest również w Świętokrzyskiem i na Śląsku. KBW na tych terenach wynosi od -240 do -259 mm.

Klimatyczny Bilans Wody (KMW) w okresie od 1 czerwca do 31 lipca br.
Klimatyczny Bilans Wody (KMW) w okresie od 1 czerwca do 31 lipca br.  Fot. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

Dla rolników oznacza to katastrofę. Największe zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw kukurydzy na ziarno. Bo aż w 90,07 proc. gmin w całym kraju. Taki sam wynik odnotowano w uprawach kukurydzy na kiszonkę.

Wysychają również m.in. krzewy owocowe (86,76 proc.), rośliny strączkowe (84,94 proc.), warzywa gruntowe (75,33 proc.) czy tytoń (74,04 proc.)

– Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw – przekonuje IUNiG.

Szczegółowy raport znajduje się pod tym linkiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej