Rok 1759. Pod Kunowicami 12 sierpnia wojska Prus starły się z Rosjanami i Austriakami. Od tej wielkiej bitwy mija 260 lat i 10 lat od rozpoczęcia przez Collegium Polonicum badań archeologicznych. Dokładnie w rocznicę bitwy na uczelni zostanie otwarta wystawa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poniedziałek, 12 sierpnia 2019 roku, przypada 260. rocznica bitwy pod Kunowicami. Starcie to od 2009 roku, czyli od 10 lat, jest przedmiotem badań archeologicznych prowadzonych przez Collegium Polonicum w Słubicach. Z uwagi na podwójną rocznicę – samej bitwy oraz prowadzonych badań – w poniedziałek, 12 sierpnia, o godz. 15 w foyer Collegium Polonicum w Słubicach zostanie otwarta wystawa prezentująca bitwę oraz wyniki badań. Głównym jej elementem będzie prezentacja odkrytego w sierpniu 2017 r. depozytu obiektów dekoracyjnych z pruskich, rosyjskich i austriackich mundurów.

Podczas otwarcia wystawy odczyt wygłosi dr hab. Grzegorz Podruczny, profesor UAM i jednocześnie kierownik projektu. Będzie można otrzymać egzemplarz broszurki poświęconej bitwie i jej badaniom. Wystawę będzie można oglądać do 10 października br.

Wystawa została przygotowana przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum w ramach projektu „Upamiętnienie bitwy pod Kunowicami w jej 260. rocznicę” współfinansowanego ze środków gminy Słubice.

Bitwa pod Kunowicami w 1759 r.

Kunowice 260 lat temu były widownią największej bitwy w dotychczasowej historii wojen (sama wojna siedmioletnia była pierwszym konfliktem o zasięgu światowym).

Rekonstrukcja bitwy pod Kunowicami w 2009 r.
Rekonstrukcja bitwy pod Kunowicami w 2009 r.  Fot. Artur Brykner / Agencja Wyborcza.pl

W bitwie pod Kunowicami pod sztandarami trzech mocarstw: Prus, Austrii i Rosji brało udział 100 tys. żołnierzy. W armiach trzech mocarstw służyli także przedstawiciele kilkunastu narodów środkowoeuropejskich i bałkańskich. W ciągu jednego dnia krwawej bitwy zginęło 34 tys. żołnierzy.

Bitwa była efektem decyzji Rosji i Austrii, które postanowiły połączyć swoje siły i uderzyć razem na Prusy. Caryca Elżbieta swoje wojska wysłała od Prus Wschodnich, a cesarzowa Maria Teresa z kolei spróbowała kolejny raz od Saksonii. Obie armie spotkały się z armią Fryderyka II 12 sierpnia pod Kunowicami (Kunersdorf) nad Odrą. Bitwę rozpoczęli Prusacy, atakując rosyjskie pozycje. Atak ten był udany i gdyby król pruski przerwał wtedy natarcie, bitwa mogłyby stać się pruskim zwycięstwem. Fryderyk II zdecydował się kontynuować walkę, ale kawaleria pruska poniosła duże straty. Szarża kawalerii austriackiej złamała szeregi Prusaków, którzy rozbici stracili ok. 19 tys. żołnierzy i 172 z 200 dział. Po tej bitwie w armii pruskiej zdolnych do walki pozostało zaledwie 3 tys. żołnierzy, a sam król pruski Fryderyk II cudem uniknął niewoli.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem