Prezydent USA jeszcze nigdy nie był w województwie lubuskim. Czy do takiej wizyty dojdzie 2 września? Wiadomo, że Donald Trump podczas pobytu w Polsce odwiedzi amerykańskich żołnierzy, a w Żaganiu znajduje się dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej Armii USA.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Donald Trump przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem, jego wizyta potrwa do 2 września, a jej plan potwierdził Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

O szczegółach napisała na Twitterze Zuzanna Falzmann, korespondentka TVP w Waszyngtonie. „Donald Trump ma zostać w Polsce dłużej, niż planowano, i 2 września ma odwiedzić bazę, w której stacjonują żołnierze” – napisała Falzmann. O wizycie w bazie amerykańskich żołnierzy mówiło się już wcześniej, pierwsza napisała o niej „Rzeczpospolita”.

Na razie nie jest znane miejsce, które odwiedzi Donald Trump. Czy to możliwe, żeby prezydent USA przyjechał do Żagania? To tam znajduje się dowództwo amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT).

Nieoficjalnie wiadomo też, że Pentagon chciałby, żeby to w Żaganiu znalazł się tzw. Fort Trump, czyli baza żołnierzy amerykańskich, którzy trafią do Polski w ramach porozumienia podpisanego w czerwcu w Waszyngtonie. Polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej zależy z kolei, żeby była to miejscowość Nowa Dęba na Podkarpaciu.

Na niekorzyść Żagania, jako miejsca wizyty prezydenta USA, przemawia jednak jego odległość od Warszawy. Kiedy w lutym w Polsce gościł Mark Pompeo, sekretarz stanu USA, spotkał się z żołnierzami na Mazurach, w Bemowie Piskim koło Orzysza. Stacjonuje tam Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

4,3 tys. żołnierzy USA

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4,3 tys. amerykańskich żołnierzy.

Wojska NATO (w skład których wchodzą też wojska amerykańskie) stacjonują w Polsce w pięciu miejscach: Orzyszu, Szczecinie (Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód), Elblągu (Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód), Bydgoszczy (Centrum Szkolenia Sił Połączonych, Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i Sojusznicze Dowództwo do spraw Kontrwywiadu) i Krakowie (Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO).

Wojska amerykańskie oprócz Żagania stacjonują też w Redzikowie (baza obrony przeciwrakietowej), Skwierzynie, Świętoszowie, Bolesławcu (elementy ABCT), Poznaniu (Element Dowodzenia Misją), Powidzu (zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego, Batalion Wsparcia Bojowego), Łasku (1. Oddział 52. Grupy Operacyjnej Sił Powietrznych USA) i Mirosławcu (2. Oddział 52. Grupy Operacyjnej Sił Powietrznych USA).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej