Policjanci szacują, że we wtorek rano na festiwalowym polu w Kostrzynie było już 10 tys. osób. - Ruch gęstnieje z każdą godziną - tłumaczą. Do środy liczba uczestników zwiększy się parokrotnie. - Jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie festiwalu, teraz jeszcze tylko sprawdzamy. Jest fantastyczna atmosfera - opowiada Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Jak na wtorek to ludzi jest już bardzo dużo. Mamy pełne pole. Widzimy mnóstwo samochodów i dojeżdżają kolejne. Do tego dopiero dzisiaj przyjechały pierwsze specjalne pociągi. Jutro będzie nas kilka razy więcej, a główna fala dojazdów nastąpi w czwartek – tłumaczy Dobies.

Festiwal jest już w pełni przygotowany. Zanim jednak zabawa rozpocznie się na dobre, wszystko trzeba jeszcze sprawdzić. – Działa już Pokojowa Wioska Kriszny, otwierają się kolejne strefy, w pełni pracuje Pokojowy Patrol. W środę rozpoczną się pierwsze koncerty na scenie Viva Kultura, a także spotkania w ASP, więc czwartkowe otwarcie festiwalu staje się coraz bardziej symboliczne – opowiada Dobies.

Od poniedziałku działa polowe radio. – Rozmawiamy, przekazujemy festiwalowiczom ważne informacje, czytamy wiadomości od ludzi, gdzie opowiadają fantastyczne historie związane z Pol’and’Rock i wcześniejszym Przystankiem Woodstock – mówi rzecznik WOŚP.

– Jesteśmy gotowi, pełni energii i zapału, by tegoroczna impreza kolejny raz była najpiękniejszym festiwalem na świecie – dodaje.

Dobies oszacowania ludzi, którzy już przyjechali do Kostrzyna, się nie podejmuje. Policja przyznaje jednak, że już we wtorek rano na polu mogło być 10 tys. osób.

Pol’and’Rock już za chwilę

– Operacja policyjna związana z festiwalem Pol’and’Rock rozpoczęła się już w poniedziałek. Wszyscy policjanci są na swoich posterunkach i zrobią wszystko, by uczestnicy imprezy mogli czuć się bezpiecznie – mówi Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

W Kostrzynie pracować będzie łącznie blisko 1,6 tys. policjantów. To efekt tego, że komenda wojewódzka kolejny rok z rzędu uznała festiwal za imprezę podwyższonego ryzyka. Połowa z nich to mundurowi z regionu, pozostali przyjechali bądź przyjadą jako wsparcie z innych części kraju.

– We wtorek nad ranem ruch na ulicach Kostrzyna nie różnił się od tego, co na co dzień. Z każdą godziną robi się jednak coraz bardziej tłoczno, ul. Gorzowska jest już gęsto oblegana przez samochody – opowiada Maludy.

Dodaje, że policjanci do dyspozycji mają śmigłowce, a także łodzie, gdyby komuś do głowy przyszedł nierozsądny pomysł, by ochłody szukać podczas kąpieli w Odrze. Przy festiwalu tradycyjnie stanie kilkanaście punktów, gdzie kierowcy będą mogli sprawdzić stan trzeźwości przed wyjazdem. – To już standard. Chcemy działać prewencyjnie i pomagać uczestnikom. Apelujemy jednak, by sprawę traktować poważnie, a nie badać się alkomatem dla zabawy. Przed niektórymi kilkusetkilometrowa podróż do domu, a od ich stanu trzeźwości zależy bezpieczeństwo pasażerów i samych kierowców – zaznacza rzecznik policji.

Będzie się działo!

25. festiwal Pol’and’Rock w Kostrzynie oficjalnie rozpocznie się w czwartek o godz. 15. Ale już w środę będzie działo się sporo. Tego dnia w Akademii Sztuk Przepięknych wystąpią pierwsi goście, a więc Janusz Kondratiuk, Bożena Stachura i Krzysztof Skiba. Wieczorem na tej samej scenie publiczność rozbawi kabaret Hrabi, a następnie zagrają Masecki/Młynarski, Atom String Quartet oraz Mitch & Mitch. W środę wystartuje jeszcze scena Viva Kultura, gdzie rządzić będą okołopunkowe klimaty.

W sumie od środy do soboty na czterech festiwalowych scenach (nie licząc tej przy miasteczku Lecha) zagra kilkudziesięcioro wykonawców, w tym Ziggy Marley, Gogol Bordello, Prophets of Rage, Skunk Anansie, Crystal Fighters czy rodzimy i legendarny Kult.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej