W czwartek rusza 25. Pol'and'Rock Festival. Tradycyjnie na spotkania (już od środy) zaprasza Akademia Sztuk Przepięknych. W tym roku nie zabraknie pisarzy, reporterów czy aktorów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na jakie spotkania Akademii Sztuk Przepięknych na 25. Pol’and’Rock Festival warto się wybrać? To nasz subiektywny przewodnik.

1. Mariusz Szczygieł

Piątek, 2 sierpnia. Godz. 10. Duży Namiot ASP.

Mariusz Szczygieł
Mariusz Szczygieł  Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Wyborcza.pl

Ikona reportażu i mentor młodego pokolenia dziennikarzy. Szerszej publiczności dał się poznać jako prowadzący program „Na każdy temat", emitowany na Polsacie w latach 1995-2001. Dziś publikuje w „Dużym Formacie", a jego rubryka nosi tytuł „Szczygieł poluje na prawdę". Czytelnicy cenią go za poruszanie trudnych tematów i delikatną ironię. Większość jego tekstów wzbudza ogromne dyskusje wśród odbiorców. Najlepsze z nich zostały przetłumaczone na co najmniej 13 języków, a książka „Zrób sobie raj” była nominowana do Nagrody Nike. Poza tym był laureatem jednej z ważniejszych nagród dziennikarskich – nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż pt. „Śliczny i posłuszny". W 2013 r. został Dziennikarzem Roku w konkursie Grand Press. Na festiwalu Pol'and'Rock wystąpi z pisarzem i reportażystą Filipem Springerem.

2. Zbigniew Zamachowski

Sobota, 3 sierpnia. Godz. 10. Duży Namiot ASP.

Zbigniew Zamachowski
Zbigniew Zamachowski  Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Aktor filmowy i teatralny. Widzowie znają go chociażby z filmów Kazimierza Kutza – „Pułkownik Kwiatkowski” czy „Sława i chwała". Zagrał w „Białym” Krzysztofa Kieślowskiego, drugim filmie w trylogii „Trzy kolory". Od 1997 r. występuje na deskach Teatru Narodowego, a od jakiegoś czasu również w Och Teatrze i Teatrze Polskim w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany „Orłem", a w 2015 r. otrzymał medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis". Nieliczni wiedzą, że komponuje muzykę do etiud filmowych oraz pisze teksty piosenek.

3. Wojciech Smarzowski

Sobota, 3 sierpnia. Godz. 11.30. Duży Namiot ASP.

Gala wręczania Polskich Nagród Filmowych Orły 2019 w Warszawie, Wojciech Smarzowski
Gala wręczania Polskich Nagród Filmowych Orły 2019 w Warszawie, Wojciech Smarzowski  Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Twórca takich filmowych hitów jak „Wesele", „Drogówka” czy „Kler”. W swoich dziełach porusza problem ludzkich słabości oraz polskich zwyczajów kulturowych. Nie oszczędza żadnej grupy społecznej, przez co jego filmy mogą wydawać się kontrowersyjne. Doceniany przez widzów i krytyków. Wielokrotnie nagradzany „Orłem”, przyznawanym przez Polską Akademię Filmową. Jego ostatni film „Kler” wywołał szeroką dyskusję o kondycji Kościoła w Polsce. W kinach obejrzało go ponad 5 mln widzów.

4. Olga Tokarczuk

Sobota, 3 sierpnia. Godz. 13.30. Duży Namiot ASP.

Olga Tokarczuk uhonorowana literackim Noblem
Olga Tokarczuk uhonorowana literackim Noblem  FOT . KRZYSZTOF ĆWIK

Jej nazwisko pojawia się zawsze, kiedy mowa jest o polskiej literaturze współczesnej. Zadebiutowała w 1979 r., pisząc opowiadania do popularnego „Na przełaj". Wtedy publikowała jeszcze pod pseudonimem Natasza Borodin. Na koncie ma takie tytuły jak „Lalka i perła”, „Opowiadania bizarne” czy „Księgi Jakubowe", które w 2015 r. zostały uhonorowane Nagrodą Literacką Nike. Nike otrzymała też w 2008 r. za powieść „Bieguni”. Angielski przekład książki w ub. roku przyniósł jej międzynarodowego Bookera.

Doczekała się również ekranizacji swoich powieści. Agnieszka Holland wyreżyserowała „Pokot” na podstawie powieści Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych".

5. Katarzyna Nosowska

Piątek, 2 sierpnia. Godz. 13.30. Duży Namiot ASP.

JAKUB ORZECHOWSKI

Charyzmatyczna i wyrazista artystka. Wokalistka zespołu Hey. Jej utworów od lat słuchają pokolenia Polaków. Mocną stroną Nosowskiej jest poczucie humoru i duży dystans do siebie. Na swoim koncie na Instagramie publikuje krótkie filmy, w których parodiuje ludzi ze świata mediów społecznościowych. To stało się dla niej inspiracją do napisania książki „A ja żem jej powiedziała...", która niedługo po premierze stała się bestsellerem.

Program ASP na 25. Pol’and’Rock Festival

Środa, 31 lipca

 • godz. 12.30-14 – Janusz Kondratiuk i Bożena Stachura, prowadzi Michał Broniatowski
 • godz. 14-15.30 – Krzysztof Skiba, prowadzi Piotr Halicki

Czwartek, 1 sierpnia

 • godz. 10-11.30 – o. Ludwik Wiśniewski, prowadzi Janusz Schwertner
 • godz. 11.30-13 – Adam Bodnar i Jurek Owsiak, debata o hejcie
 • godz. 13.30-15 – Wojciech Pszoniak, prowadzi Jaśmina Marczewska

Piątek, 2 lipca

 • godz. 10-11.30 – Mariusz Szczygieł i Filip Springer, prowadzi Mateusz Baczyński
 • godz. 11.30-13 – Igor Tuleya i Justyna Kopińska, prowadzi Kamil Dziubka
 • godz. 11.30-13 – Bogusław Stanisławski, założyciel Amnesty International w Polsce, prowadzi Kamil Turecki
 • godz. 13.30-15 – Kasia Nosowska, prowadzi Piotr Halicki
 • godz. 15 – debata poświęcona podróżom, goście: Sabina Lawrów, Anna i Artur Kozińscy, Karolina i Arkadiusz Siwkiewiczowie, prowadzi Jarosław Kuźniar

Sobota, 3 lipca

 • godz. 10-11.30 – Zbigniew Zamachowski, prowadzi Kamil Dziubka
 • godz. 11.30-13 – Wojciech Smarzowski, prowadzi Bartosz Węglarczyk
 • godz. 13.30-15 – Olga Tokarczuk, prowadzi Katarzyna Janowska
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej