Na jakie spotkania Akademii Sztuk Przepięknych na 25. Pol’and’Rock Festival warto się wybrać? To nasz subiektywny przewodnik.
1. Mariusz Szczygieł
Piątek, 2 sierpnia. Godz. 10. Duży Namiot ASP.
Ikona reportażu i mentor młodego pokolenia dziennikarzy. Szerszej publiczności dał się poznać jako prowadzący program „Na każdy temat", emitowany na Polsacie w latach 1995-2001. Dziś publikuje w „Dużym Formacie", a jego rubryka nosi tytuł „Szczygieł poluje na prawdę". Czytelnicy cenią go za poruszanie trudnych tematów i delikatną ironię. Większość jego tekstów wzbudza ogromne dyskusje wśród odbiorców. Najlepsze z nich zostały przetłumaczone na co najmniej 13 języków, a książka „Zrób sobie raj” była nominowana do Nagrody Nike. Poza tym był laureatem jednej z ważniejszych nagród dziennikarskich – nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż pt. „Śliczny i posłuszny". W 2013 r. został Dziennikarzem Roku w konkursie Grand Press. Na festiwalu Pol'and'Rock wystąpi z pisarzem i reportażystą Filipem Springerem.
2. Zbigniew Zamachowski
Sobota, 3 sierpnia. Godz. 10. Duży Namiot ASP.
Aktor filmowy i teatralny. Widzowie znają go chociażby z filmów Kazimierza Kutza – „Pułkownik Kwiatkowski” czy „Sława i chwała". Zagrał w „Białym” Krzysztofa Kieślowskiego, drugim filmie w trylogii „Trzy kolory". Od 1997 r. występuje na deskach Teatru Narodowego, a od jakiegoś czasu również w Och Teatrze i Teatrze Polskim w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany „Orłem", a w 2015 r. otrzymał medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis". Nieliczni wiedzą, że komponuje muzykę do etiud filmowych oraz pisze teksty piosenek.
3. Wojciech Smarzowski
Sobota, 3 sierpnia. Godz. 11.30. Duży Namiot ASP.
Twórca takich filmowych hitów jak „Wesele", „Drogówka” czy „Kler”. W swoich dziełach porusza problem ludzkich słabości oraz polskich zwyczajów kulturowych. Nie oszczędza żadnej grupy społecznej, przez co jego filmy mogą wydawać się kontrowersyjne. Doceniany przez widzów i krytyków. Wielokrotnie nagradzany „Orłem”, przyznawanym przez Polską Akademię Filmową. Jego ostatni film „Kler” wywołał szeroką dyskusję o kondycji Kościoła w Polsce. W kinach obejrzało go ponad 5 mln widzów.
4. Olga Tokarczuk
Sobota, 3 sierpnia. Godz. 13.30. Duży Namiot ASP.
Jej nazwisko pojawia się zawsze, kiedy mowa jest o polskiej literaturze współczesnej. Zadebiutowała w 1979 r., pisząc opowiadania do popularnego „Na przełaj". Wtedy publikowała jeszcze pod pseudonimem Natasza Borodin. Na koncie ma takie tytuły jak „Lalka i perła”, „Opowiadania bizarne” czy „Księgi Jakubowe", które w 2015 r. zostały uhonorowane Nagrodą Literacką Nike. Nike otrzymała też w 2008 r. za powieść „Bieguni”. Angielski przekład książki w ub. roku przyniósł jej międzynarodowego Bookera.
Doczekała się również ekranizacji swoich powieści. Agnieszka Holland wyreżyserowała „Pokot” na podstawie powieści Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych".
5. Katarzyna Nosowska
Piątek, 2 sierpnia. Godz. 13.30. Duży Namiot ASP.
Charyzmatyczna i wyrazista artystka. Wokalistka zespołu Hey. Jej utworów od lat słuchają pokolenia Polaków. Mocną stroną Nosowskiej jest poczucie humoru i duży dystans do siebie. Na swoim koncie na Instagramie publikuje krótkie filmy, w których parodiuje ludzi ze świata mediów społecznościowych. To stało się dla niej inspiracją do napisania książki „A ja żem jej powiedziała...", która niedługo po premierze stała się bestsellerem.
Środa, 31 lipca
Czwartek, 1 sierpnia
Piątek, 2 lipca
Sobota, 3 lipca