Trwa cykl plenerowych koncertów Pikniki Chopinowskie. Koncerty zaplanowano na każdą wakacyjną niedzielę, godz. 16. Dziś wystąpi Piotr Pawlak razem z Orkiestrą Filharmonii Gorzowksiej pod dyr. Jacka Kraszewskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koncerty odbywają się na placu Sztuk przed Filharmonią Gorzowską. W razie niepogody koncerty będą przeniesione do sali kameralnej filharmonii. Podczas niedzielnego Pikniku Chopinowskiego 28 lipca na fortepianie zagra Piotr Pawlak, młody pianista pochodzący z Gdańska.

Piknik Chopinowski i solista

Rocznik 1998, z wyróżnieniem ukończył trzy lata temu Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie organów dr Hanny Dys. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie organów dr Hanny Dys.

Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Rosji, Gruzji, Danii, Belgii oraz Austrii. Występował z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Bałtyckiej, Zachodnioczeskiej, Ningbo oraz Filharmonią Kameralną Sopot.

W latach 2009-2016 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2014 otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana. Był także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego, a w 2018 – Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in. I nagrodę oraz nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (2018), II nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2017), wyróżnienie oraz nagrodę publiczności na XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „A Step Towards Mastery” w Sankt Petersburgu (2017), I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego (2017), IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Gdańsku (2017), V nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Katowicach (2016) oraz II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016). Jest także laureatem pierwszych nagród na konkursach chopinowskich: w Jeleniej Górze (2011), Szafarni (2014, 2012, 2010, 2009), Antoninie (2015), Budapeszcie (2014, 2010) oraz Grand Prix na festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie (2013). W październiku 2015 brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pierwsze nagrody zdobywał również w innych międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: im. Leopolda Godowskiego w Warszawie (2013), im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” w Kielcach (2013), im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2011), „Les Rencontres Internationales des Jeunes Pianistes” w Grez-Doiceau (Belgia, 2012), Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Głubczycach (2011), a także Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Koszycach (Słowacja, 2011).

Piknik chopinowski z orkiestrą

Podczas koncertu wraz z solistą wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego. A co w programie? Skoro Chopin i orkiestra, to oczywiście jeden z koncertów fortepianowych: tym razem usłyszymy Koncert fortepianowy f-moll op. 21. A potem ballady: Balladę g-moll op. 23, Balladę F-dur op. 38, Balladę As-dur op. 47, Balladę f-moll op. 54.

Koncerty odbywają się na placu Sztuk przed Filharmonią Gorzowską. W razie niepogody koncerty będą przeniesione do sali kameralnej filharmonii. Podczas pierwszego „Pikniku Chopinowskiego” na fortepianie zagra Bartłomiej Kokot z Krakowa.

Wstęp na „Pikniki Chopinowskie” jest wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem