Jeden z najważniejszych przedstawicieli muzyki reggae wreszcie przyjedzie do Polski. Ziggy Marley zagra na 25. Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zagrała już dwójka dzieci ikony muzyki reggae, Boba Marleya. W 2012 r., jeszcze na Przystanku Woodstock, jamajskimi rytmami oczarował nas najmłodszy syn legendy, Damian. Dwa lata później do Kostrzyna przyjechała jego równie utalentowana siostra, Ky-Mani.

Wreszcie nadszedł czas na najstarszego syna. David „Ziggy” Marley wystąpi na Pol'and'Rock Festival!

Jego kariera rozpoczęła się bardzo szybko. Z pewnością przyczynił się do tego ojciec. Za namową Boba już w 1979 roku, 11-letni Ziggy razem z siostrami, Sharon i Cedellą oraz bratem Stephenem założył zespół The Melody Makers. Pierwszy koncert zagrali w Kingston podczas Roots Rock Reggae jeszcze w tym samym roku.

Na debiutancki album „Play the Game Right” fani jamajskiej muzyki musieli poczekać do 1985 r. Cztery lata wcześniej zmarł Bob, na którego pogrzebie zaśpiewał Ziggy wspólnie ze Stephenem.

The Melody Makers zawojowało scenę reggae. W 1989 r. zespół otrzymał Grammy w kategorii najlepszy album reggae za „Conscious Party”. Na kolejny sukces nie trzeba było długo czekać. Rok później ponownie zwycięzcami muzycznego odpowiednika Oscara zostali potomkowie legendarnego Boba Marleya za album „One Bright Day". Trzecią i ostatnią statuetką The Melody Makers cieszyli się w 1998 r. za „Fallen Is Babylon”.

Ale to nie był ostatni raz, gdy Ziggy Marley sięgnął po Grammy. W 2003 r. z sukcesem rozpoczął karierę solową. Otworzył własną wytwórnię płytową Tuff Gong Worldwide. Nazwa wzięła się od pseudonimu jego ojca, posługującego się pseudonimem Tuff Gong.

Po raz kolejny zdobył cenną statuetkę w 2006 r., za drugą solową płytę „Love is My Religion”. Za najlepszego artystę reggae na świecie został uznany jeszcze w 2014 r. za Fly Rasta.

Fani przyjęli z zadowoleniem kolejne krążki Marleya. Twierdzą, że zarówno wydany w 2016 r. „Ziggy Marley”, jak i najnowszy, ubiegłoroczny „Rebellion Rises” pokazują przemianę artysty. W tekstach piosenek przestał skupiać się na sobie i pokazał swoje oblicze społecznika.

Ziggy jest zagorzałym zwolennikiem legalizacji marihuany. Działa również na rzecz potrzebujących dzieci. W szczególności na rodzimej Jamajce i w Etiopii.

Jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji, żeby usłyszeć Ziggy'ego Marleya w Polsce. Ale już niebawem wystąpi na 25. Pol'And'Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą (1-3 sierpnia). Zagra już pierwszego dnia festiwalu w czwartek 1 sierpnia o godz. 15.20 na Dużej Scenie.

Oprócz niego wystąpią m.in. Prophets of Rage, Acid Drinkers, Skunk Anansie, Kult, Agnieszka Chylińska czy Happysad.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej