PKP IC wstrzymała sprzedaż biletów z miejscówkami wielu pociągów w czasie planowanego festiwalu Pol'and'Rock. Przewoźnik potwierdza, że aby obsłużyć dodatkowe połączenia i wzmocnić te rozkładowe w czasie festiwalu, musiał okroić zestawienie części innych pociągów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Informację podaje „Rynek Kolejowy”. Branżowa gazeta tłumaczy, że PKP IC wybrał te połączenia, których zawieszenie uznał za najmniej dotkliwe dla podróżnych. Mają umiarkowaną lub niską frekwencję. Przewoźnik sytuację dokładnie prześledził, obserwując statystyki na przestrzeni kilku ostatnich lat. PKP IC tłumaczy, że przejazd na trasach, na których czasowo zawieszono wybrane kursy, jest zapewniony przez inne jego pociągi.

Informacja o wstrzymaniu pociągów już pojawiła się na stronie PKP IC. Utrudnienia dotyczą terminu od 28 lipca do 4 sierpnia. Wtedy bowiem podróżują fani festiwalu Pol’and’Rock. Aby obsłużyć przeznaczone dla nich dodatkowe połączenia i wzmocnić te rozkładowe w czasie festiwalu, PKP IC musiał okroić zestawienie części innych pociągów. Powód? Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowa PKP IC, tłumaczy na łamach „Rynku Kolejowego”, że to wina... przewoźników regionalnych.

– Spółka miała bardzo krótki termin na organizację przewozów na tę imprezę masową, po uzyskaniu informacji o ograniczeniu siatki połączeń regionalnych, które były realizowane w minionych latach – tłumaczy rzeczniczka PKP IC w „Rynku Kolejowym”.

Na Pol'and'Rock dowiozą marszałkowie

Dziennikarze branżówki ripostują, że w rzeczywistości, gdy pod koniec maja Przewozy Regionalne poinformowały o zamiarze rezygnacji z uruchamiania w tym roku specjalnych pociągów MusicRegio, wkrótce potem urzędy marszałkowskie i przewoźnicy samorządowi podjęli kroki w celu wypełnienia powstałej po nich luki. Zamiar zamówienia specjalnych pociągów zadeklarowali marszałkowie województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, a później – również mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Pociągi zapowiedział przecież także premier. Mimo to, PKP IC tłumaczy, że miało zbyt mało czasu na zmiany.

Intercity SA uruchomi trzy dodatkowe pociągi, do kolejnych 12 dołączy 37 dodatkowych wagonów i wydłuży trasy czterech pociągów tak, by przebiegały przez Kostrzyn.

Przypomnijmy: Przewozy Regionalne udostępnią 53 pociągi, w tym 41 na zlecenie niektórych marszałków), Koleje Wielkopolskie - 2 pociągi, Koleje Mazowieckie - 4 pociągi, Arriva RP - 8 pociągów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej