Gorzowski szpital wybrał wykonawcę nowego pawilonu, w którym ma się mieścić Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Hematologii oraz Bank Komórek Macierzystych. Pawilon ma powstać do połowy 2021 r.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Firma Budimex SA z Warszawy prawdopodobnie będzie wykonawcą najnowszej i długo oczekiwanej inwestycji planowanej przez Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. W budynku ma się mieścić Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Hematologii oraz Bank Komórek Macierzystych. W przetargu Budimex uzyskał maksymalną liczbę punktów. Teraz pozostali oferenci mają czas na ewentualne odwołania.

Chodzi o rozbudowę gorzowskiego szpitala o trzypiętrowy całkowicie podpiwniczony pawilon medyczny połączony z już istniejącymi budynkami. Powierzchnia zabudowy budynku to ponad 1 tys. m kw., natomiast powierzchnia użytkowa to ponad 2,3 tys. m kw.

Inwestycja nr 1 gorzowskiego szpitala

W najbliższych latach budowa pawilonu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych będzie jedną z najważniejszych inwestycji gorzowskiego szpitala.

Budowa pawilonu jest konieczna ze względu na poprawę jakości leczenia najciężej chorych pacjentów, warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu. Gorzowski szpital musi też spełnić wymogi zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Zgodnie z jego zapisami łóżka intensywnej opieki medycznej powinny stanowić minimum 2 proc. wszystkich łóżek dla pacjentów. To oznacza, że w Gorzowie powinno być ich ok. 20, a jest teraz zaledwie 12. Po zakończeniu inwestycji – planowanym na pierwszą połowę 2021 r. – Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie liczył 22 łóżka.

W całym trzypiętrowym budynku możliwość hospitalizacji będzie miało ok. 150 pacjentów. – Przez ostatnie miesiące wszyscy mocno kibicowaliśmy otwarciu Ośrodka Radioterapii. Dziś, kiedy pierwsi pacjenci poddawani są ultranowoczesnym technologiom leczenia, nie zapominamy o kompleksowym podejściu do problemów onkologicznych i ciągłego zwiększania dostępności do wysokiej jakości usług medycznych. Blisko 150 pacjentów będzie miało możliwość hospitalizacji w najlepszych z możliwych warunkach, a współpraca z wybitnymi specjalistami zwiększy ich szansę na wyzdrowienie i zapewni dostęp do najnowszych osiągnięć nauki – komentuje Robert Surowiec, wiceprezes gorzowskiego szpitala. Budimex wybuduje pawilon za 39 mln 970 tys. zł. Oferty w przetargu zostały otwarte już w marcu. Wtedy okazało się, że ceny są dużo wyższe niż zakładana przez szpital kwota. Władze spółki musiały pozyskać dodatkowe ok. 10 mln zł. O wsparcie wystąpiły do zarządu województwa oraz władz miasta.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej