Dobre oznakowanie to takie, któremu kierowca nie musi poświęcić dużej uwagi. Dlatego GDDKiA planuje wymianę oznakowania w całej Polsce na bardziej intuicyjne. W Lubuskiem na kilku najnowszych odcinkach zastosowano już nowatorskie oznakowanie. Teraz oceniają je strażacy, policjanci i inspektorzy transportu drogowego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Kompleksowa propozycja nowego oznakowania jest w końcowej fazie uzgodnień z innymi służbami, m.in. strażą pożarną, głównym inspektoratem transportu drogowego, policją oraz ministerstwem spraw wewnętrznych – tłumaczą drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chcą, by znaki były bardziej intuicyjne, bo to wpływa na wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Kierowcy nie muszą poświęcać zbyt dużej uwagi na to, by prawidłowo odczytać znak. To istotne nie tylko na trasach szybkiego ruchu – mówią spece z GDDKiA. Badanie, któremu przewodziła Politechnika Krakowska, zostało zlecone w ramach projektu „Rozwój innowacji drogowych”.

WŁADYSŁAW CZULAK

Lubuskie już ma nowe tablice

Nowe tablice przeszły już testy. Czy są bardziej intuicyjne? Mogą to ocenić kierowcy podróżujący po lubuskich odcinkach drogi S3, które zostały oddane do użytku jesienią ubiegłego roku. To odcinek od Zielonej Góry aż do węzła Kaźmierzów, niedaleko Polkowic.

Nowatorskie oznakowanie jest podobne do tego, jakie stosują Niemcy. Oprócz nazwy węzła na tablicy znajdzie się także jego numer. Do tego tablice są wykonane w znacznie większym rozmiarze, zastosowano znacznie większą czcionkę. Ponadto, na niektórych odcinkach stosowane są także strzałki nad tablicami kierunkowymi, które ułatwiają wybór odpowiedniego pasa na rozwidleniach.

Drogowcy, by móc w ogóle je postawić, bo ich wielkość i zawartość ściśle określa rozporządzenie, musieli zastosować fortel. Postawili znaki informujące o zastosowaniu nowatorskiego oznakowania. Jeśli zyskają akceptację służb, ich standardy zostaną zapisane prawnie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej