Prophets of Rage zagra na 25. Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Da muzyczny popis i przekaże publiczności ważną wiadomość.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W swoich utworach krytykują politykę prowadzoną przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Jeden z muzyków grupy nazwał go „demagogiem o pomarańczowej twarzy”, a na jego gitarze widnieje hasło „Fuck Trump". Nie godzą się z rasizmem, dyskryminacją, brakiem równości i wszechobecnym materializmem. Uczulają swoich słuchaczy na niedoskonałości systemu, który nami rządzi. Zdejmują ludziom klapki z oczu, namawiając ich do walki z niesprawiedliwym światem. I nie boją się tego robić.

To Prophets of Rage, czyli „Prorocy Gniewu”. Mówi się o nich, że jest to „supergrupa”. Powód? W jej skład wchodzą wybitni artyści z dwóch innych światów. Jedni na co dzień grają rocka, drudzy rapują. Każdy z nich jest rozpoznawalny przez fanów z rodzimej gatunkowo planety.

„Proroków” jest sześciu. To B-Real z latynoskiej ekipy z Miasta Aniołów, Cypress Hill, dwóch raperów z legendarnego Public Enemy, Chuck D i DJ Lord oraz członkowie rapcore’owego Rage Against The Machine i hardrockowego Audioslave – gitarzysta Tom Morello, basista Tim Commerford i perkusista Brad Wilk. To właśnie utwór tych ostatnich pt. „It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back” stał się inspiracją do nazwania zespołu.

Artyści połączyli się w trakcie kampanii prezydenckiej w USA w 2016 r. Otwarcie nie zgodzili się z polityczną wizją Donalda Trumpa, wówczas jednego z kandydatów. Nazwa ich pierwszej trasy koncertowej to prześmiewcza parafraza hasła wyborczego Trumpa „Make America Great Again”.

Tak jak obecny prezydent USA, również jeździli po całym kraju. Ale tłumy skandowały „Make America Rage Again”, bujając się do znanych kawałków ekip, z których pochodzą członkowie. Zagrali również nowinki. Te możemy usłyszeć na debiutanckim albumie pt. „Prophets of Rage” z 2017 r.

Pokazali, że na ich koncertach o nudzie nie ma mowy. Nie tylko rozpalają scenę do czerwoności mocnymi kawałkami.

Chętnie nawiązują dialog z publicznością. Polska widownia przekonała się o tym dwa lata temu w trakcie Open’er Festival.

Kolejna okazja już wkrótce podczas 25. Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą (1-3 sierpnia).

Prophets of Rage zagrają w Polsce w ramach trasy koncertowej po Europie. Ich koncert w piątek 2 sierpnia o godz. 22.30 na Dużej Scenie.

Oprócz nich wystąpią m.in.: Acid Drinkers, Ziggy Marley, Skunk Anansie, Kult, Agnieszka Chylińska czy Happysad.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej