Rozpoczął się nabór wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 r. Wiadomo już, że na remonty i przebudowy dróg nasze województwo otrzyma ponad 82,5 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W połowie lipca został ustalony przez ministra infrastruktury limit wydatków z Funduszu Dróg Samorządowych w 2020 r. Dla województwa lubuskiego zostało przeznaczone ponad 82,5 mln zł na remonty dróg lokalnych.

– To bardzo wysoka kwota. Pozwoli realizować kolejne inwestycje, które są bardzo oczekiwane przez samorządy. Podczas moich spotkań z samorządowcami temat infrastruktury drogowej przewija się jako jedna z podstawowych potrzeb tych lokalnych społeczności – mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski. Przypomina też, że w ostatnich czterech latach do Lubuskiego trafiło ok. 180 mln zł na różne inwestycje w powiatach i gminach, a wyremontowanych zostało ok. 200 km dróg.

Na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczone jest już ogłoszenie o naborze oraz wzory i kryteria brane pod uwagę przy ocenie wniosków.

– Kryteriów jest siedem i są identyczne jak przy marcowym naborze. To m.in. poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, podniesienie stanu technicznego czy wyrównywanie potencjału społeczno-gospodarczego – mówi Katarzyna Kis, dyrektorka wydziału infrastruktury w LUW.

Fundusz Dróg Samorządowych teraz nie dla stolic

To już kolejny nabór wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych. W pierwszym, marcowym do dyspozycji było 54,5 mln zł. Wpłynęło bardzo dużo wniosków na łączną kwotę aż 270 mln zł.

Tym razem Gorzów i Zielona Góra, czyli miasta, w których swoje siedziby mają wojewoda i marszałek, zgodnie z regułami programu nie mogą ubiegać się o dotację z Funduszu Dróg Lokalnych ani uczestniczyć w programie o dofinansowanie drogowych inwestycji, dlatego też muszą szukać finansowania z innych dostępnych źródeł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej