W czwartek pierwszy koncert tegorocznych Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku. Jako pierwszy wystąpi pochodzący z Drezdenka Aleksander Frąszczak. Towarzyszyć mu będzie przy pianinie Kamil Bednorz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aleksander Frąszczak rozpoczynał naukę gry na saksofonie w Strzelcach Krajeńskich u Jana Kupczyńskiego. Dziś młody muzyk rozwija dalej swoje umiejętności i odnosi sukcesy. W ostatnim roku nie tylko wystąpił podczas Warszawskiej Jesieni, lecz także zdobył kilka prestiżowych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Studia we Wrocławiu, jak i wspomniane sukcesy otwierają duże możliwości, w tym uczestnictwo w kursach mistrzowskich na całym świecie.

W rodzinnym mieście podczas Letnich Spotkań Kameralnych wystąpi wraz ze swoim kolegą ze studiów Kamilem Bednorzem.

– Obaj są już licencjantami swoich instrumentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu i rozpoczynają studia magisterskie. Kamil Bednorz w 2005 r. rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im K. i A. Szafranków w Rybniku w klasie fortepianu Katarzyny Balon, którą ukończył z wyróżnieniem w 2010 r. W 2016 r. uzyskał wyróżnienie na Regionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Katowicach. W tym samym roku zajął III miejsce na V Ogólnopolskim konkursie Harmonicznym im. F. Wesołowskiego w Łodzi. W maju 2016 r. skończył z wyróżnieniem fortepian w klasie pani K. Balon w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im K. i A. Szafranków w Rybniku. Na studiach nawiązał współpracę z saksofonistą Aleksandrem Frąszczakiem. Owocem tego było trzecie miejsce na Europejskim Forum Saksofonowym w 2018 r. oraz pierwsze miejsce wraz z grand prix na Międzynarodowym Konkursie Instrumentalistów w Łobzie tego samego roku. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku kompozycja u pani profesor Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. W tym roku zdobył również tytuł licencjacki w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego.

– Obaj młodzi artyści będą mieli okazję zaprezentować słuchaczom trochę inny koloryt muzyki klasycznej, wszak saksofon nie jest instrumentem nagminnie wykorzystywanym choćby w filharmonii, operze czy operetce – zapowiada Artur Frąszczak, ojciec młodego muzyka.

Letnie Spotkania Kameralne w Drezdenku

Letnie Spotkania Kameralne mają w Drezdenku niemal ćwierćwiekową tradycję i są najstarszym wydarzeniem promującym muzykę klasyczną w województwie lubuskim. Charakter festiwalu pozwala poznać plejadę wschodzących gwiazd polskiej opery. W 2019 r. po raz pierwszy usłyszymy aż czterech laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji jest Jarosław Bręk, niedawny laureat nagrody Fryderyki.

Koncert Artura Frąszczaka i Kamila Bednorza odbędzie się w czwartek w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku o godz. 19, wstęp wolny

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej