Trwa budowa traktu pieszo-rowerowego na prawym brzegu Warty. Trasa nad Wartą ma być gotowa do końca września.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nabrzeże Warty powoli zmienia swój wizerunek. Dotąd odcinek od kamienicy Herzoga do mostu Lubuskiego biegnący przy estakadzie i nasypie kolejowym był zaniedbany. Teraz z jednej strony trwają już ostatnie prace przy estakadzie i nasypie – kolejowa konstrukcja jest już malowana, z drugiej strony, bliżej rzeki budowana jest ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Około 600 m tej rekreacyjnej trasy nad Wartą to jakby dokończenie bulwarowego szlaku na prawym brzegu Warty. Już jesienią będzie można bezpiecznie przejechać lub spacerować od nowego mostu do bulwaru zachodniego. A stamtąd dalej można już dziś ruszyć w miasto nowym szlakiem nad Kłodawką.

Trasa nad Wartą dofinansowana

Budowę prowadzi Agencja Usługowa Stanisław Cap z Międzyrzecza, która w Gorzowie wykonywała już wspomnianą trasę wzdłuż Kłodawki oraz modernizację Kwadratu. Koszt inwestycji to niespełna 2,5 mln zł, ale ponad 1,6 mln zł pochodzi z programu unijnego „INTERREG VA Brandenburgia – Polska”. Ścieżka rowerowa jest częścią większego projektu prowadzonego wraz z powiatem Märkisch-Oderland, gminami Hoppegarten, Letschin i Zechin. Droga rowerowa wpinać się będzie w trasę rowerową EuroVelo oraz trasę R1.

Widać, że prace na nabrzeżu postępują, a ścieżka została już wytyczona, brzegi w niektórych miejscach wzmocnione. Położna jest też w części podbudowa pod przyszłą nawierzchnię.

Do jesieni oprócz drogi rowerowej i chodników powstaną też zjazdy do nieruchomości i dróg, system odwodnienia oraz oświetlenie. Na trasie stanie też mała architektura, m.in. wiata do wypoczynku na miejscu parkingu dla rowerów, kosze, ławki i stojaki na rowery.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej