19-latka Julia Olszewska dołączyła do AZS AWF Gorzów ostatniej zimy. Razem z koleżankami z kajakowej czwórki zdobyły młodzieżowe mistrzostwo Europy w olimpijskiej konkurencji K4 na 500 m.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Julia Olszewska z rocznika 2000 wcześniej reprezentowała Piasta Człuchów, aktualnie w naszym akademickim klubie próbuje pójść śladem multimedalistki olimpijskiej Karoliny Nai i walczącej o występ na igrzyskach w Tokio Anny Puławskiej.

W Racicach Olszewska pływała w czwórce z siostrą bliźniaczką Ani – Małgorzatą. Pochodzące z Mrągowa kajakarki obecnie reprezentują inne kluby. Anna startuje w barwach AZS AWF Gorzów, a Małgosia w Posnanii Poznań.

W finale mistrzostw Europy U23, Olszewska z Małgorzatą Puławską, a także z Martyną Klatt i Klaudią Cyrulewską (obie Energetyk Poznań), pokonały Węgierki o prawie pół sekundy i Rosjanki o prawie sekundę. Pozostałe osady miały już znacznie większe straty.

Kajakarka AZS AWF walczyła również w innej, olimpijskiej konkurencji K1 na 200 m. Tu Olszewska była szósta, do medalu zabrakło jej cztery dziesiąte sekundy. Zwróćmy uwagę, że te cenne wyniki 19-latka uzyskała w kategorii U23.

Sukcesy kajakowej kadry kobiet to nie jest przypadek.

– Od kilku już lat konsekwentnie, krok po kroku robimy swoje. Co to znaczy? Przede wszystkim ciężko pracujemy, dużo wymagamy od wszystkich członków zespołu trenerskiego i zawodniczek, brawo team U23 – to słowo od sztabu szkoleniowego.

W punktacji olimpijskiej Polska zajęła drugie miejsce razem z Białorusią.

Zbliżamy się do najważniejszej imprezy sezonu. 22 sierpnia w Szeged na Węgrzech rozpoczną się mistrzostwa świata i jednocześnie kwalifikacje olimpijskie, a 30 sierpnia w Poznaniu rozegrane zostaną mistrzostwa Polski seniorów.

Obecnie najlepsze nasze kajakarki trenują we włoskim Livigno.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej